Informujemy, że serwis ten wykorzystuje pliki Cookie. Aby dowiedzieć się więcej kliknij tutaj.
Wersja mobilna [przełącz]

Włodek Pawlik, Artur Żmijewski - Jan Paweł II Tryptyk Rzymski

Flaga Polska 15 maja 2020, piątek
Arysta: Włodek Pawlik, Artur Żmijewski
Wytwórnia: e-Muzyka
Inne

Nagranie"Tryptyku Rzymskiego" w obecnym kształcie, w zjawiskowej interpretacji dwóch wybitnych postaci polskiej kultury- aktora Artura Żmijewskiego i pianisty jazzowego Włodka Pawlika stanowi niezwykły hołd złożony przez obu Artystów – Papieżowi Janowi Pawłowi II w jubileuszowym roku 100-lecia Jego urodzin.
Płyta "Tryptyk Rzymski" bezpośrednio nawiązuje do współpracy Włodka Pawlika przy wykonywaniu tego dzieła z nieżyjącym już Krzysztofem Kolbergerem w latach 2004 – 2007, szczególnie do prezentacji tego dzieła 9 kwietnia 2005 roku, w dzień po pogrzebie Polaka -Papieża w Instytucie Polskiej Kultury w Rzymie.
Rocznica 100-lecia urodzin wielkiego Polaka skłoniła Włodka Pawlika do sięgnięcia raz jeszcze do tego uduchowionego, poetyckiego dzieła i przedstawienia go formie interakcji między czytanym słowem a fortepianowymi improwizacjami . Tym razem w rolę aktora - recytatora wcielił się jeden z najznakomitszych współczesnych aktorów -Artur Żmijewski.
Duet Żmijewski /Pawlik stworzył wręcz mistyczną, niepowtarzalną paletę estetycznych doznań, w magnetyzujący sposób wciągając słuchacza w świat subtelnego dialogu pomiędzy poezją a muzyką. Można odnieść nieodparte wrażenie , że mamy w tym przypadku do czynienia ze Sztuką najwyższej próby.
Jan Paweł II wywarł olbrzymi wpływ na historię ludzkości, na nasze losy "tu i teraz", niosąc dar Nadziei i Miłości aż do ostatnich chwil Jego ziemskiej egzystencji. .
To słowa Mędrca, Proroka, ale co nie mniej ważne - refleksje nad Życiem i Przemijaniem wrażliwego Artysty – Poety. Są nam one potrzebne szczególnie teraz -w czasach wielkiej próby dla całej Ludzkości.
Nagrano w Studiach Polskiego Radia w Warszawie - luty 2020
Reżyser nagrania: Ewa Guziołek -Tubelewicz
Producent : Jolanta Pszczółkowska – Pawlik - Agencja Koncertowa "Pawlik Relations"