Informujemy, że serwis ten wykorzystuje pliki Cookie. Aby dowiedzieć się więcej kliknij tutaj.

Witold Wrotek - Elektronika bez oporu. 55 układów tranzystorowych

Flaga Polska 20 grudnia 2022, wtorek
Autor: Witold Wrotek
Wydawnictwo: Helion
Nauka

Najnowsza książka Witolda Wrotka liczy - jak sugeruje tytuł - 55 rozdziałów, które stanowią stopniowe wprowadzenie w świat elektroniki, a konkretnie tranzystorów i zbudowanych na ich podstawie układów. Treść zawarta w tym przystępnym przewodniku została zilustrowana licznymi schematami i niejednokrotnie żartobliwymi fotografiami z równie zabawnymi podpisami. Z wciągającej lektury czytelnik dowie się między innymi, jak czytać oznaczenia na schematach układów elektronicznych, a także czym są baza, Bootstrap, dziury, para różnicowa czy przebicia.
Ponadto początkujący adepci elektroniki uzyskają odpowiedzi na różne, niejednokrotnie przekornie postawione pytania. Na przykład: czy warto poświęcać czas na zrozumienie zasady działania tranzystora? Lub: jak zwalczać pasożyty w tranzystorach? Zdobędą też wiedzę na temat budowy wzmacniaczy, sprzęgania układów cyfrowych z komparatorami i wzmacniaczami operacyjnymi czy sterowania ich z układu cyfrowego.
Każdy rozdział kończy się zestawem pięciu pytań (wraz z odpowiedziami), sprawdzających stan wiedzy i poziom zrozumienia omawianych zagadnień.
Zabezpieczenie tranzystora przed przebiciem
Stabilizator napięcia z diodą Zenera
Stabilizator napięcia z redukcją tętnień
Wtórnik emiterowy, filtr dolnoprzepustowy
Układy Darlingtona i Sziklaiego
Przełącznik i multiplekser analogowy
Przerzutnik bistabilny, uniwibrator, multiwibrator
Generator Colpittsa i Hartleya, ogranicznik Bakera, przerzutnik Schmitta
Funkcje: NOR, OR, AND
Z tranzystorami i układami za pan brat
Powyższy opis pochodzi od wydawcy.