Informujemy, że serwis ten wykorzystuje pliki Cookie. Aby dowiedzieć się więcej kliknij tutaj.
Wersja mobilna [przełącz]

Various Artists - I milczeć, I śpiewać. Piosenki z wierszy Tadeusza Różewicza

Flaga Polska 8 kwietnia 2022, piątek
Arysta: Various Artists
Wytwórnia: Universal
Inne

Sto lat temu, dokładnie 9 października 1921 roku, w Radomsku przyszedł na świat Tadeusz Różewicz. Poeta, dramaturg, prozaik, bezsprzecznie jeden z najwybitniejszych polskich i europejskich pisarzy XX wieku. Dla wielu największy rodzimy poeta bez Nobla. A także jeden z nielicznych klasyków spośród wielkich XX-wiecznych, którego młodsze pokolenia twórców wciąż żywo czytają, przetwarzają, którym się inspirują, bądź z którym toczą literackie polemiki. To ostatnie może być wyjątkowo istotne, gdy porównamy jego los z tym, jaki spotkał tak wielu zasłużonych rodzimej literaturze – wydawać by się mogło, wręcz nieśmiertelnych. Różewiczowi udało się uniknąć stania się postacią pomnikową, choć wiele tym kierunku robiono – nagrody, odznaczenia i, co może najważniejsze, liczne teksty wkładane do kolejnych odsłon kanonu lektur. Bo przecież nic tak nie potrafi zohydzić nam pisarza i jego dzieła, jak siermiężne prowadzone lekcje języka polskiego.
Tymczasem w 2021 Tadeusz Różewicz wciąż literacko żyje, co więcej, zdaje się, że coraz bardziej go odkrywamy. Ukazują się kolejne tomy prowadzonej prze niego korespondencji (m. in. z Czesławem Miłoszem), czekamy na biografię pisarza pióra Magdaleny Grochowskiej, poeci i poetki otwarcie przyznają się do "pisania Różewiczem", a na scenach teatrów grane są jego sztuki. Co w takim razie w Roku Tadeusza Różewicza mogłoby stanowić dopełnienie opowieści o tym wyjątkowym artyście?
Płyta! Taka, na której spotykają się przedstawiciele różnych scen, gatunków i pokoleń, żeby tekstom Różewicza przyjrzeć się raz jeszcze. Płyta, która podkreśli jego anty-pomnikowość i przypomni, że poezję interpretować można różnie, nie tylko z zadumą i smutkiem.
Tego zadania podjęło się kilkudziesięciu wspaniałych muzyków: Bisz/ Boxx, Morświn, Kirszenbaum, Wojciech Waglewski, Imiela i Suchar, Edyta Bartosiewicz, Cała Góra Barwinków, Emose i Ziemianie, Kapela ze Wsi Warszawa, Monady, Pablopavo i Patryk Kraśniewski. Wybrali wiersze, fragmenty dramatów i zinterpretowali je "po swojemu". W rezultacie powstało 11 bardzo różnych utworów, pozwalających dostrzec coś nowego w tekstach, które teoretycznie wszyscy dobrze już znamy.
Płyta zatytułowana “i milczeć i śpiewać. Piosenki z wierszy Tadeusza Różewicza" ukaże się 10 grudnia 2021 roku nakładem Wrocławskiego Domu Literatury przy współpracy z Agencją Koncertowo-Wydawniczą Karrot Kommando.
Lista utworów:
1. Bisz/ Boxx – Nic w płaszczu Prospera
2. Morświn – Świadkowie albo nasza mała stabilizacja
3. Kirszenbaum – Zostawcie nas
4. Wojciech Waglewski – Pragnienie
5. Imiela & Suchar – Wicher dobijał się do okien
6. Edyta Bartosiewicz – Nie śmiem (Tam, gdzie trzeba)
7. Cała Góra Barwinków – Gdzie jest pies pogrzebany
8. Emose I Ziemianie – Skrzydła i ręce
9. Kapela Ze Wsi Warszawa – Biel się nie smuci
10. Monady – Nie wypowiedziane
11. Pablopavo / Patryk Kraśniewski – Nic w płaszczu Prospera