Informujemy, że serwis ten wykorzystuje pliki Cookie. Aby dowiedzieć się więcej kliknij tutaj.
Wersja mobilna [przełącz]

Tadeusz Olchowski - Tadek

Flaga Polska 26 listopada 2021, piątek
Arysta: Tadeusz Olchowski
Wytwórnia: Czerwone Miasto
Inne

Przez lata związany był z muzyką, jednak dopiero w 2014 roku – w wieku, nazwijmy to, średnim – odważył się zaprezentować autorski materiał. Szerszej publiczności dał się poznać przede wszystkim jako autor utworu „Janusze”, za tekst do którego otrzymał w konkursie „Piosenka na 100” nagrodę ZAiKS-u i Polskiego Radia. Tadeusz Olchowski, bo o nim mowa, doczekał się wreszcie płytowego debiutu – 10 grudnia premierę mieć będzie krążek zatytułowany po prostu „Tadek”.

Ponad 50 lat temu, jeszcze jako muzyk harcerskiej drużyny „Wesołe Nutki”, spędził miesiąc koncertując w Mongolii. Już jako student dwukrotnie pojawił się na opolskich debiutach; dzielił też scenę między innymi z Januszem Laskowikiem, Bohdanem Smoleniem czy Rudim Schuberthem. Po ukończeniu wydziału wychowania muzycznego ruszył w świat na zagraniczne kontrakty – by finalnie, nieco przypadkiem, osiąść w Legnicy, gdzie mieszka do dziś. Nie tylko pisze teksty, ale też komponuje, aranżuje i samodzielnie nagrywa. Gra między innymi na fortepianie, akordeonie, gitarze akustycznej, klarnecie i wszelkiej maści instrumentach wirtualnych.

Te wszystkie przeżyte emocje i kontrasty sprawiają, że Olchowski w swojej twórczości często opowiada po prostu... o życiu. A do kogo przede wszystkim trafić może „Tadek”? To uniwersalne, choć bezkompromisowo szczere i autoironiczne spojrzenie na życie podane z perspektywy dojrzałego faceta, który w CV kolekcjonuje wzloty i upadki. Piosenki są w stanie w dużej mierze poruszyć wrażliwą strunę duszy tych pamiętających czasy bez internetu w internacie. To dorosły materiał – sam twórca najczęściej używa przymiotnika „gorzki” – w którym, nie szukając wysilonego piękna, znajdziemy jednak garść pełnej zdrowego cynizmu słodyczy.

„Tadek” ukaże się nakładem Czerwonego Miasta – projektu, który doczekał się w tym roku nominacji do Fryderyka! Czerwone Miasto – wydawnictwo, za którym stoi Legnickie Centrum Kultury oraz Atrament Records, wyróżnieniem pochwalić się może za debiutancki album grupy Z Dzielni Chłopcy zatytułowany „Blues z mojej dzielnicy”.

Tracklista:
1. Piosenka do szuflady
2. Życia rys
3. Piosenka bezlitosna Tadek
4. To całe życie
5. Polski asfalt
6. Przyciemnione lustra
7. To nie jest takie oczywiste
8. Węgierki w Jaśkowicach
9. Ostatnie wesele
10. Janusze
11. Muzycy prowincjonalni
12. Kolonia
13. Moja Polsko