Spotkanie pokoleń...
Wiesław Wysocki jest jednym z najbardziej zapracowanych muzyków w Polsce. Multiinstrumentalista, kompozytor, aranżer. Dźwięki jego saksofonów, klarnetów, fletu, fortepianu usłyszeć można od lat na płytach wielu wykonawców, w kinach, w teatrach muzycznych i niemal wszystkich salach koncertowych i klubach w Polsce.
Wiktor Wysocki, syn Wiesława, jeździł ze swoim tatą na każdą możliwą imprezę muzyczną jeszcze zanim zaczął chodzić do szkoły. Dziś, będąc w trakcie zdawania matury kiedy album "Jazz dla młodego" trafia do słuchaczy, jest już też multiinstrumentalistą, grając (co zrozumiałe) na tych samych instrumentach, co ojciec, ale także na perkusji.
Sławek Wierzcholski, jeden z tuzów polskiej sceny bluesowej i autor kilkuset tekstów, od 40. lat lider zespołu "Nocna Zmiana Bluesa", potrafi też udatnie napisać teksty do piosenek, tylko w założeniu, dla dzieci. Taki świat widziany okiem sześciolatka z doświadczeniem gościa w wieku sześćdziesiąt plus.
Piotr Zubek jest jednym z najbardziej niezwykłych wokalistów tuż po dwudziestce. Ma charakterystyczny w brzmieniu głos o wielkiej skali, po której porusza się z dużą swobodą. Przy okazji cechuje go, zupełnie niecharakterystyczne dla jego pokolenia, zamiłowanie do melodii.
Tych czterech panów spotkało się w projekcie o tytule przewrotnym, jak wszystkie teksty Sławka Wierzcholskiego na tej płycie. Najpierw Wiesław Wysocki, jako kompozytor i aranżer, odpowiedział na zaproszenie Sławka Wierzcholskiego, który miał już kilka tekstów. Potem tata Wiesław wpadł na pomysł, żeby namówić na współpracę (nie tylko, jako wykonawcę, ale też kompozytora i aranżera) syna Wiktora, a Sławek (który jest na tej płycie przede wszystkim autorem tekstów) pilnie pisał dalej. Wspólnie ci trzej zgodzili się, że najlepszym wykonawcą większości powstających piosenek będzie Piotr. Po jednej piosence wykonują ponadto koleżanki Wiktora, Karolina Błachnia i Marta Kaźmierczak, a jedną autor tekstów.
A gdzie jazz? Skoro zgodzimy się, że jazzowe piosenki wykonywali Ewa Bem, Krystyna Prońko, Andrzej Dąbrowski, a nawet aktorzy w Kabarecie Starszych Panów, to właśnie tego rodzaju muzykę mamy na albumie. To przygotowana z największą starannością mieszanka wielu stylów muzycznych (pop, r&b, funk, hip hop, swing) z charakterystycznymi elementami jazzu.
To nie jest płyta tylko dla dzieci, choć teksty niby mówią o problemach pokolenia 5-15. Agencja Muzyczna Polskiego Radia proponuje wydawnictwo dla wszystkich zmęczonych dominacją rytmu i spragnionych świetnie zagranej i zaśpiewanej melodii.
Lista utworów:
1. Dziewczyny są nudne (4:20)
2. Komputer i komórka (4:20)
3. Książki (3:35)
4. Kucanie (3:15)
5. Leniwy zając (5:08)
6. Najlepszy zawód (4:00)
7. Nuda(5:40)
8. Osiem lat (4:40)
9. Rodzice (3:58)
10. Rodzicielski rap (4:09)
11. Sznurowadła (3:25)
12. Uwaga nadwaga (3:15)
13. Wesoły ogon (4:14)
14. Śnieg (4:40)
Wersje instrumentalne wybranych piosenek:
15. Dziewczyny są nudne (4:20)
16. Kucanie (3:15)
17. Najlepszy zawód (4:00)
18. Rodzice (3:58)