Informujemy, że serwis ten wykorzystuje pliki Cookie. Aby dowiedzieć się więcej kliknij tutaj.

Nils Thorsen - Lars von Trier. Życie, filmy, fobie geniusza

Flaga Polska 20 lipca 2016, środa
Autor: Nils Thorsen
Wydawnictwo: Bukowy Las
Biografie

Pierwsza wydana w Polsce biografia słynnego duńskiego reżysera, ekscentryka i prowokatora.
Przez niemal rok dziennikarz Nils Thorsen towarzyszył Larsowi von Trierowi, rozmawiając z nim i z najważniejszymi osobami w jego życiu. W wyniku tych rozmów powstała nietuzinkowa biografia geniusza, która zainteresuje nie tylko ludzi pasjonujących się filmem. Każdy, kogo Lars von Trier i jego twórczość filmowa kiedykolwiek zaintrygowały czy zirytowały, oraz wszyscy ci, którzy chcieliby poznać bliżej zarówno dzieła, jak i ich twórcę – będą się delektowali tą lekturą. Nikomu bowiem nie udało się zbliżyć do von Triera bardziej niż autorowi tej książki, nikt też lepiej nie pokazał złożoności i oryginalności tego artysty. I to w jakim stylu!
Wiele z zamieszczonych tu opowieści jest ogólnie znanych. Część z nich jest prawdą, część to mity. Wiele jest intrygującym połączeniem jednego i drugiego. Lars von Trier po raz pierwszy zdradza szczegóły swojego życia, mówi o swoich lękach, swoich filmach i swoich przemyśleniach, podczas gdy jego przyjaciele, koledzy i krytycy przedstawiają własne wersje wydarzeń, opowiadając o człowieku, którego uważa się za jednego z największych europejskich reżyserów filmowych wszech czasów.
„Każdy wymiar postaci – od najciemniejszych osobistych przeżyć do największych sukcesów artystycznych – został pokazany przez niestrudzonego Thorsena, który aby uporać się z obszernym tematem, zdecydował się na połączenie trzech gatunków: biografii, monografii oraz wywiadu”.
Politiken

„Żaden uznany reżyser nie poddał się takiej wiwisekcji, na jaką zgodził się von Trier, który jednocześnie z typową dla siebie szczerością i przewrotnością nieustannie stawia jej wynik pod znakiem zapytania”.
Information

„Wszystkie poruszone tematy, od programów telewizyjnych do opisów stanów lękowych, traktowane są z równą uwagą i precyzją słowa”. Aftonbladet