Informujemy, że serwis ten wykorzystuje pliki Cookie. Aby dowiedzieć się więcej kliknij tutaj.
Wersja mobilna [przełącz]

Marta Król, Joachim Sevenitz, Paweł Tomaszewski - Z tysiąca i jednej nocy wigilijnych

Flaga Polska 22 listopada 2019, piątek
Arysta: Marta Król, Joachim Sevenitz, Paweł Tomaszewski
Wytwórnia: My Music
Inne

"Z tysiąca i jednej nocy wigilijnych" jest muzyczną opowieścią łączącą w sobie bardzo różnorodne style muzyczne takie jak jazz, funky, pop, rock, etno, ale także muzyczne cytaty ze średniowiecznych chorałów czy późnoromantycznych utworów Ravela i Mahlera. Powstały w ten sposób muzyczny kalejdoskop pozwala słuchaczowi – podobnie jak jego literacki pierwowzór "Baśnie z tysiąca i jednej nocy" - na podróże w świat wyimaginowanych krajobrazów, osobistych interpretacji i emocji. "Z tysiąca i jednej nocy wigilijnych" nie jest jednak romantyczną wycieczką w baśniowy świat Alladyna, Sindbada czy Szeherezady.
Żyjemy w czasach ekstremalnych kontrastów, w których nędza, głód i niewolnicza praca, prześladowania religijno – rasowe i wojny w jednych regionach świata istnieją równolegle do dobrobytu i konsumpcjonizmu, wysoko rozwiniętych technologii i strzeżonych prawnie dobrodziejstw demokracji w innych regionach. W świecie takich dysproporcji i niesprawiedliwości oblicza "Nocy wigilijnych" i możliwości ich radosnego przeżywania zależne są od tego, czy znajdujemy się w Republice Konga, w Aleppo, na Lampeduzie, w obozach uchodźców w Calais czy w Warszawie. Ten paradoks ludzkości, który od czasów Józefa, Maryi i Jezusa nie traci swojej tragicznej aktualności, był także moim punktem wyjściowym do przedefiniowania tradycyjnych kolęd na dzisiejszą rzeczywistość. Stąd również dwa tytuły każdego z utworów i krótkie teksty własne (w utworze nr. 1 i 5).
Wśród wykonawców wspaniali muzycy: Marta Król – wokal, Joachim Sevenitz – kontrabas, aranżacje i koncepcja artystyczna płyty, Paweł Tomaszewski - fortepian, instrumenty klawiszowe, Paweł Dobrowolski – perkusja, instr. perkusyjne, Zuzanna Janczak – skrzypce, Magda Warmińska – skrzypce, Malwina Tkaczyk – altówka, Zuzanna Makles – wiolonczela.
Gościnnie wystąpili: Przemek Hanaj – gitara, Tomasz Kańtoch – gitara basowa, Wojciech Myrczek – wokal, Marek Podkowa – saksofony, Agnieszka Sevenitz – flety, Marcin Wyrostek – akordeon, Julian Warmiński – głos dziecka.
Producent płyty: Paweł Tomaszewski, Joachim Sevenitz.
Lista utworów:
1. Wśródnocnej ciszy- Dzieci Konga
2. Lulajże Jezuniu – Kołysanka dla Aleppo
3. Anioł Pasterzom mówił – Szopka betlejemska w wózku na zakupy
4. Jezus maluśienki – Calais i Lampedusa
5. Północ już była – Rodzinne pielesze
6. Bóg się rodzi – "Lekarzom bez granic " hołd
7. Mizerna cicha – Exodus
8. Pójdźmy wszyscy do stajenki – Radość świętowania
9. Gdy śliczna Panna – Mama , tata i ja
10. Cicha noc – Wiara , nadzieja i miłość