Informujemy, że serwis ten wykorzystuje pliki Cookie. Aby dowiedzieć się więcej kliknij tutaj.

Krajka - Krajeczka

Flaga Polska 3 marca 2023, piątek
Arysta: Krajka
Wytwórnia: Dressler
Inne

Oby dzieci zawsze się uśmiechały ...
Tragiczna i bezwzględna wojna, która toczy się od roku za naszą wschodnią granicą nie może pozostawać bez wpływu na dziejące się u nas wydarzenia artystyczne.
Zespół Krajka powstał jakiś czas temu w Przemyślu, z inicjatywy uczniów gimnazjum z ukraińskim językiem nauczania. Swoją debiutancką płytę nagrali w roku 2015. A że z racji miejsca zamieszkania bliska im jest muzyka z regionu przemyskiego, roztoczańskiego, bojkowskiego i łemkowskiego, powstały dwie kolejne płyty: "Krajka. W domu" (w roku 2017) oraz "Bywajcie zdrowi!" (w roku 2019). W tym czasie młodzi artyści trafili pod opiekę przemyskiego oddziału Związku Ukraińców w Polsce i zakotwiczyli w przemyskim Domu Ukraińskim.
Przygotowując materiał na wspomniane płyty Krajka zaprosiła młodszych kolegów i koleżanki z zespołu Dobryj Czas, aby ci nagrali dwie piosenki dziecięce. Był to efekt natknięcia się w czasie poszukiwania repertuaru na płyty, na kilka ludowych utworów dziecięcych, albo takich, które przez dzieci są chętnie śpiewane.
A potem wybuchła bezsensowna wojna. Wówczas do Krajki odezwał się Piotr Kędziorek, dyrektor Radiowego Centrum Kultury Ludowej, jednej z redakcji Polskiego Radia. Odezwał się z pomysłem i propozycją dziennikarki RCKL, Hanny Szczęśniak nagrania płyty z... ukraińskim repertuarem dziecięcym!
W ten sposób powstał dwupłytowy album, który oddajemy właśnie słuchaczom. Na pierwszej płycie znalazło się siedemnaście ukraińskich piosenek dziecięcych, na drugiej zaś instrumentalne akompaniamenty do jedenastu z nich. W pięknie graficznie opracowanej książeczce można znaleźć teksty wszystkich piosenek w dwu językach: polskim i ukraińskim.
Nagrania powstały w legendarnym Studiu S4 Polskiego Radia im. Jerzego Wasowskiego, a w rejestracji materiału wzięły udział trzy zespoły. Przede wszystkim Krajeczka. To dzieci w wieku lat 6-13 podrosłych tymczasem członków zespołu Krajka, do których dołączyły dzieci z ukraińskich rodzin poszukujących w Polsce schronienia z racji wojny. Oczywiście dzieciom w kilku utworach towarzyszą śpiewacy z zespołu Krajka, także z udziałem dorosłych uchodźców przed wojną. Młodym i starszym wokalistom akompaniuje kapela wirtuoza skrzypiec i rekonstruktora folkloru z Kijowa, Serhija Okhrimchuka, która od roku 2015 współpracuje z zespołem Krajka.
Twórcy i wydawcy wierzą, że album "Krajeczka/Краєчка" będzie znakomitym instrumentem integrującym dzieci polskie z dziećmi uchodźców, które nagle znalazły się z racji działań wojennych w Ukrainie, w obcym sobie, choć przyjaznym środowisku.
Wydawnictwo powstało przy udziale Fundacji Dom Ukraiński w Przemyślu oraz Związku Ukraińców w Polsce, Oddział w Przemyślu.
Nieprzypadkowa jest data premiery tego albumu!
Lista utworów:
CD 1 – piosenki
1. Dajże, Boże / Дай же, Боже (2:22)
2. Zadumała babuseńka / Задумала бабусенька (1:49)
3. Drichman / Дріхман (1:01)
4. Czom u tebe wowcze? / Чом у тебе вовче? (2:06)
5. Sojka / Сойка (2:09)
6. Jak czerwenyj buraczok / Як червений бурачок (2:13)
7. Wesna krasna / Весна красна (1:28)
8. Jaworowi ludy / Яворові люди (0:21)
9. Bandurka / Бандурка (1:59)
10. Żuczok / Жучок (2:27)
11. Roman / Роман (1:21)
12. Zajczyk / Зайчик (1:54)
13. Kazała maty / Казала мати (2:24)
14. Oj ty sołowejku / Ой ти соловейку (1:21)
15. Czyżyk / Чижик (1:43)
16. Narodził się Chrystus (1:58)
17. Nyni Rożdestwo / Нині рождество (2:18)
TT (31:41)
CD 2 – akompaniamenty instrumentalne
1. Dajże, Boże / Дай же, Боже (2:22)
2. Zadumała babuseńka / Задумала бабусенька (1:49)
3. Sojka / Сойка (2:09)
4. Jak czerwenyj buraczok / Як червений бурачок (2:13)
5. Bandurka / Бандурка (1:59)
6. Żuczok / Жучок (2:21)
7. Zajczyk / Зайчик (1:54)
8. Kazała maty / Казала мати (2:24)
9. Czyżyk / Чижик (1:43)
10. Narodził się Chrystus (1:58)
11. Nyni Rożdestwo / Нині рождество (2:18)
TT (23:39)