Informujemy, że serwis ten wykorzystuje pliki Cookie. Aby dowiedzieć się więcej kliknij tutaj.
Wersja mobilna [przełącz]

George Zaidan - Składniki. Osobliwa chemia tego, co jemy i czym się smarujemy

George Zaidan - Ingredients: The Strange Chemistry Of What We Put In Us And On Us
Flaga Polska 12 sierpnia 2020, środa
Autor: George Zaidan
Wydawnictwo: Marginesy
Nauka

George Zaidan, absolwent chemii na prestiżowej uczelni, błyskotliwy i piekielnie zabawny naukowiec wyjaśnia, co nauka może (a czego nie potrafi) powiedzieć o składnikach produktów, którymi każdego dnia faszerujemy swoje ciała.
Woda. Czipsy. E-papierosy. Kremy do opalania. Ta lista nie ma końca. Co się dzieje, gdy wszystkie te rzeczy wchodzą w reakcję z substancjami tworzącymi nasz organizm? Skąd wiadomo, że to, co jemy, pijemy, wdychamy i wcieramy w siebie, szkodzi nam lub pomaga?
Dzięki tej książce poznacie, jak z perspektywy chemika wyglądają różne produkty, i dowiecie się, co może nas zabić, a co niekoniecznie jest szkodliwe i dlaczego. Jak bardzo truje nas przetworzona żywność i na ile jesteśmy tego pewni? Kawa to napój bogów czy diabelska krew? Co się stanie, jeśli w upale przedawkujesz fantanyl na słońcu (i co to właściwie jest?)? Co wspólnego ma maniok z radzieckimi szpiegami? Czy rośliny chcą nas zniszczyć, a mikroorganizmy pożreć całą naszą żywność? Co twój horoskop mówi o chorobach, na które możesz zapaść, i czy jest w tym ziarno prawdy?
Zaidan przystępnie, z mistrzowskim poczuciem humoru odpowiada na mnóstwo trudnych pytań i pokazuje, że chemia to nie tylko użyteczna nauka, którą każdy może zrozumieć i wykorzystywać w codziennym życiu, ale też wspaniała zabawa.
"Jeśli sądziliście, że chemia może być naprawdę interesująca (jest), ale nie mogliście się skupić na lekcjach w szkole, to jest książka dla was. George Zaidan sprawi, że będziecie głośno się śmiać, gdy opowie wam o cudach praktycznej, użytecznej nauki i użyje genialnych porównań, które zrozumie nawet jedenastolatek. "
Daniel J. Levitin, autor "Zasłuchanego mózgu. Co się dzieje w głowie, gdy słuchasz muzyki"
"Ta książka jest GENIALNA! Zabawna, wnikliwa, napisana ciętym językiem i dodająca otuchy. "
Kallie Moore, prowadząca PBS Eons
"Jak najbardziej zachęcam do sięgnięcia po pełne werwy Składniki, jeśli chcecie dowiedzieć się o Cheetos, kremach z filtrem, zamiennikach masłach i innych codziennych sprawach związanych z chemią. Ale przede wszystkim kupcie tę książkę, bo uczy was lepiej myśleć - jak błyskotliwy, oczytany i diabelnie zabawny naukowiec. "
Sam Kean, autor "Dziwnych przypadków ludzkiego mózgu" i "Znikającej łyżeczki. Dziwnych opowieści chemicznej treści"
Powyższy opis pochodzi od wydawcy.