Informujemy, że serwis ten wykorzystuje pliki Cookie. Aby dowiedzieć się więcej kliknij tutaj.
Wersja mobilna [przełącz]

Daniel Barenboim, Wiener Philharmoniker - Neujahrskonzert 2022 / New Year's Concert 2022 [Blu-ray]

Flaga Polska 28 stycznia 2022, piątek
Arysta: Daniel Barenboim, Wiener Philharmoniker
Wytwórnia: Sony
Koncerty/Live

Koncert Noworoczny z Wiednia jest jednym z najstarszych i najbardziej spektakularnych wydarzeń muzycznych w roku. W swojej ponad siedemdziesięcio-letniej historii orkiestrę prowadziło wielu najwybitniejszych dyrygentów na świecie. To tradycyjne wydarzenie od 1 stycznia 1941 roku traktowane jest jako oficjalna inauguracja światowego roku muzycznego. Dzięki transmisjom radiowym i telewizyjnym koncert dociera do odbiorców w 90 krajach świata.
W 2022 roku do zadyrygowania orkiestrą Wiedeńskich Filharmoników ponownie zaproszony został jeden z największych dyrygentów i pianistów drugiej połowy XX wieku - Daniel Barenboim.
Artysta na estradzie zadebiutował w wieku siedmiu lat, a w 1951 roku wystąpił w Mozarteum w Salzburgu, gdzie trzy lata później podjął studia w zakresie dyrygentury pod kierunkiem Igora Markevitcha, pianistyki w klasie Edwina Fischera i kameralistyki u Enrico Mainardiego. Swoje umiejętności dyrygenckie rozwijał też pod kierunkiem Carla Zecchiego w Accademia Musicale Chigiana. Ponadto brał udział w wykładach z teorii muzyki i kompozycji prowadzonych przez Nadię Boulanger w Fontainebleau.
Barenboim ma w swoim bogatym dorobku szereg rejestracji płytowych, w których wziął udział jako dyrygent, pianista i kameralista. W zakresie wykonawstwa fortepianowego szczególną uwagę poświęca twórczości W. A. Mozarta, L. van Beethovena i kompozytorów wczesnego romantyzmu; z kolei występując w charakterze dyrygenta, skłania się bardziej ku muzyce późnego romantyzmu, zwłaszcza z uwzględnieniem dzieł J. Brahmsa i A. Brucknera.
Został uhonorowany licznymi nagrodami, wyróżnieniami, medalami, odznaczeniami i tytułami, m. in. Grammy, ECHO, Buber-Rosenzweig-Medal, Wolf Prize in Arts, Ernst von Siemens Music Prize i Nagrodą Fundacji Muzycznej Léonie Sonning.

Lista utworów:

REPERTOIRE
Josef Strauß Phönix-Marsch. op. 105 *
Johann Strauß Wings of the Phoenix. Waltz, op. 125
Josef Strauß Die Sirene. Polka mazur, op. 248 *
Joseph Hellmesberger Little Advertiser. Galop, op. 4
Johann Strauß Morning Papers. Waltz, op. 279
Eduard Strauß Little Chronicle. Fast Polka, op. 128 *
Johann Strauß Overture to The Bat
Johann Strauß Champagne-Polka. Musikalischer Scherz, op. 211
Carl Michael Ziehrer Night Revelers. Waltz, op. 466 *
Johann Strauß Persian March, op. 289
Johann Strauß A Thousand and One Nights. Waltz, op. 346
Eduard Strauß Greetings to Prague. Polka française, op. 144
Joseph Hellmesberger Elves. Charakterstück *
Josef Strauß Nymphen-Polka. (Polka française), op. 50 *
Josef Strauß Harmony of the Spheres. Waltz, op. 235
* First performance at a Vienna Philharmonic New Year's Concert