Informujemy, że serwis ten wykorzystuje pliki Cookie. Aby dowiedzieć się więcej kliknij tutaj.
Wersja mobilna [przełącz]

Zbigniew Lewandowski - Zbigniew Lewandowski

Flaga Polska 5 czerwca 2020, piątek
Arysta: Zbigniew Lewandowski
Wytwórnia: Universal
Blues/Jazz

Nieuchwytne piękno. Trudny do opisania amalgamat różnorodnych fascynacji czołowych polskich jazzmanów, którzy pod wodzą Zbigniewa Lewandowskiego nagrali jeden z najciekawszych materiałów w historii polskiego jazzu. Teraz ten wyjątkowy album, z udziałem m. in. Krzysztofa i Pawła Ścierańskich, Andrzeja Przybielskiego i Piotra Barona, ukazuje się pierwszy raz na płycie CD.
W latach 80. Zbigniew Lewandowski był już perkusistą z trwającym ponad dekadę profesjonalnym stażem i całą gamą sukcesów na koncie. Grał fusion, grał jazz nowoczesny, ale występował tez w zespołach tradycyjnych. Prowadził swój septet, założył także kwintet – i to właśnie on dał bazę do nagrań, które zostały zrealizowane z myślą o debiutanckim albumie muzyka. Lewandowski, inspirowany płytami Milesa Davisa z początku lat 80. , przygotował zróżnicowaną całość, w której znalazło się miejsce i na szerokie frazy trąbki Andrzeja Przybielskiego ("Szkcie jesienne"), i funkowe szaleństwa sekcji dętej ("The Lowest"), ale też flirt z free ("Dźwięki z Czarnolasu").
Album "Zbigniew Lewandowski" ukazuje się zremasterowany z oryginalnych, radiowych taśm i uzupełniony o dwa utwory, które powstały podczas pierwszej sesji nagraniowej projektu i nie trafiły finalnego do programu płyty. W książeczce obok reprodukcji oryginalnej okładki Jana Bortkiewicza znalazł się szkic o powstawaniu nagrań i kilka zdjęć z epoki.
Skład:
Andrzej Przybielski – tp, flh
Piotr Baron – ts
Andrzej Olejniczak – ss
Paweł Ścierański – g
Mieczysław Jurecki – bg
Krzysztof Ścierański – bg
Jose Antonio Torres Babot – perc
Zbigniew Lewandowski – dr, synth
Lista utworów:
1. Zmęczenie
2. Szkice jesienne
3. The Lowest
4. Dzwieki z Czarnolasu
5. Plagiat blues
6. Grota
Bonustracks
7. Freedom Jazz Dance
8. Jesienna Appasionata