Informujemy, że serwis ten wykorzystuje pliki Cookie. Aby dowiedzieć się więcej kliknij tutaj.

Wojciech Kilar - Wilcze echa

Flaga Polska 22 stycznia 2022, sobota
Arysta: Wojciech Kilar
Wytwórnia: e-Muzyka
Filmowa

Dzikie ostępy, sensacyjna fabuła i plejada doskonałych aktorów. Film, który pod koniec lat 60. święcił triumfy nie tylko na polskich, ale m. in. na włoskich ekranach. "Wilcze echa" to także niezwykle ciekawa ścieżka dźwiękowa Wojciecha Kilara. Dowód na to, że w latach 60. kompozytor sprawdzał się w każdym gatunku. Nawet w westernie.
W latach 60. wyobraźnia Wojciecha Kilara zdawała się nie mieć końca. Podobnie – filmowa energia Aleksandra Ścibora-Rylskiego wydawała się niekończącym pasmem pomysłów, bardzo różnorodnych formalnie. "Wilcze echa", okrzyknięte polskim westernem, zarówno dla reżysera, jak i kompozytora stały się doskonała okazją do zabawy formą. Ścibor-Rylski sprawdzał, czy można zrealizować western w bieszczadzkich plenerach, a Kilar próbował odnaleźć złoty środek pomiędzy wykorzystaniem muzyków orkiestrowych a instrumentacją typową dla tego gatunku. W efekcie powstała jedna z najciekawszych ścieżek dźwiękowych w dorobku Kilara – jedna z najpełniejszych i trzymających w napięciu od pierwszej do ostatniej sekundy. Motywy pełne grozy i napięcia krzyżują się tutaj z szerokimi dźwiękowymi pejzażami, opowiadającymi o rozległych połoninach, zaś wymruczany motyw przewodni z powodzeniem może stanąć obok "Nim wstanie dzień" Komedy czy "Ballady o Pancernych" Walacińskiego. To ten sam ładunek emocji.
Uzupełniająca program płyty muzyka z filmu "Późne popołudnie" to zupełnie inny Kilar – w dużym stopniu rozrywkowy, lekki, kłaniający się amerykańskiej szkole muzyki filmowej. Jeszcze jeden dowód na wszechstronność i niezwykły zmysł melodyczny kompozytora. Nagrania z obu filmów ukazują się na płycie po raz pierwszy, zremasterowane z oryginalnych taśm z archiwum wrocławskiego Centrum Technologii Audiowizualnych CeTA. W książeczce dołączonej do płyty znalazł się szkic na temat filmów i muzyki oraz fotosy z planu zdjęciowego. Płyta kontynuuje wspólną serię wydawniczą CeTA i GAD Records, prezentującą najciekawsze nagrania muzyki filmowej z archiwów dawnej Wytwórni Filmów Fabularnych we Wrocławiu.
Lista utworów:
1. Wilcze echa I (Czołówka)
2. Wilcze echa II (Temat)
3. Wilcze echa III
4. Wilcze echa IV
5. Wilcze echa V (Temat)
6. Wilcze echa VI
7. Wilcze echa VII
8. Wilcze echa VIII
9. Wilcze echa IX
10. Wilcze echa X (Temat)
11. Wilcze echa XI
12. Wilcze echa XII
13. Wilcze echa XIII
14. Wilcze echa XIV
15. Wilcze echa XV (Temat)
16. Wilcze echa XVI
17. Wilcze echa XVII (Finał)
18. Późne popołudnie I (Czołówka)
19. Późne popołudnie II
20. Późne popołudnie III
21. Późne popołudnie IV
22. Późne popołudnie V
23. Późne popołudnie VI
24. Późne popołudnie VII
25. Późne popołudnie VIII (Finał)
26. Późne popołudnie – Twist (source music) (bonus track)
27. Późne popołudnie – Motyw niewykorzystany (bonus track)