Informujemy, że serwis ten wykorzystuje pliki Cookie. Aby dowiedzieć się więcej kliknij tutaj.
Wersja mobilna [przełącz]

Wernyhora - Tołoka

Flaga Polska 24 czerwca 2022, piątek
Arysta: Wernyhora
Wytwórnia: Dressler
Folk/Ludowa

Wernyhora. Muzyka pełna nostalgii, ale pozbawiona granic.
O muzyce bojkowskiej zawsze mówiło się mniej niż o łemkowskiej czy huculskiej, choć przed II wojną światową Bojkowie stanowili przeważającą większość mieszkańców Bieszczad.
Sanockie trio Wernyhora przywraca swoją nową płytą głównie zapomniany świat Bojków i ich muzycznej kultury, ale też muzykę ich sąsiadów. Artyści proponują nową interpretację i wykonanie tradycyjnych pieśni, choć z zachowaniem ducha oryginału.
W maju 2021 roku zespół zdobył I nagrodę w XXIII Konkursie Muzyki Folkowej Polskiego Radia "Nowa Tradycja", w którym wokalistkę grupy, Darię Kosiek uhonorowano dodatkowo Nagrodą im. Czesława Niemena za wyjątkowy talent i osobowość artystyczną. Nagranie wydawanej właśnie przez Agencję Muzyczną Polskiego Radia płyty zatytułowanej "Toloka" stanowiło zaś nagrodę Programu 2 Polskiego Radia.
Wernyhoręstworzyła w roku 2019 trójka sanockich muzyków. Grająca na skrzypcach, wiolonczeli i historycznych instrumentach smyczkowych Anna Oklejewicz poznała grającego na lirze korbowej i kobzie Macieja Harnę. Maciej spotkał śpiewającą Darię Kosiek i jesienią cała trójka połączona miłością do tradycyjnych pieśni z Bojkowszczyzny, Łemkowszczyzny, Zakarpacia i Podola ruszyła na pierwszy wspólny koncert, na Słowację.
Wiosną 2020 roku Daria Kosiek otrzymała Stypendium MKiDN "Kultura w sieci" i tak zrodził się pierwszy muzyczny projekt Wernyhory, "Bojkowski głos Bieszczadu". Dwie nagrody na "Mikołajkach Folkowych" w tym samym roku były naturalną konsekwencją dobrze przepracowanego czasu pandemii. A potem nadeszła "Nowa Tradycja" w roku 2021.
W nagraniu płyty, która powstawała w styczniu i marcu 2022 roku, w Studiu Polskiego Radia S-4 im. Jerzego Wasowskiego, do zespołu Wernyhora dołączyli Wojciech Lubertowicz grający na bębnach i duduku oraz gitarzysta basowy Marcin Pospieszalski, który całość wyprodukował muzycznie. Za stołem mikserskim w czasie nagrywania, miksowania i masterowania materiału zasiadł Tadeusz Mieczkowski.
Tytuł "Toloka" nawiązuje do ukraińskiego określenia formy sąsiedzkiej pomocy na wsi, zwykle kończonej wspólną zabawą i śpiewem. Muzycy Wernyhory mówią: "W tym szczególnym czasie, gdy u naszych sąsiadów w Ukrainie trwa krwawa wojna chcielibyśmy by nasze interpretacje ukazywały piękno pieśni z pogranicza w pełnym nadziei oczekiwaniu na wspólne, sąsiedzkie spotkanie i śpiew. "
Wydawaną przez Agencję Muzyczną Polskiego Radia płytę promuje zadedykowana walczącej Ukrainie pieśń z Podola zatytułowana "Żurba" ("Smutek"). Choć została zanotowana w XIX wieku, to jej wojenne przesłanie wciąż jest niestety aktualne.
Lista utworów:
1. A ja sobie na góreczce (2:30)
2. Było nie kopać (2:34)
3. Czerwona róża (4:09)
4. Na wysokiej połoninie (5:44)
5. Maryja czysta (3:07)
6. Gdy Boża Mateńka po świecie chodziła (6:14)
7. Szczodry wieczór (3:37)
8. Nie bijże mnie (3:57)
9. Oj, sobótko, sobóteńko (3:57)
10. Oj, w nocy (5:32)
11. Smutek (2:13)