Informujemy, że serwis ten wykorzystuje pliki Cookie. Aby dowiedzieć się więcej kliknij tutaj.

Vents Francais, Pahud - Concertante!

Flaga Polska 6 kwietnia 2018, piątek
Arysta: Vents Francais, Pahud
Wytwórnia: Warner Music
Klasyka

Les Vents Français nie mają sobie równych. Tym razem zespół wirtuozów i wybitnych kameralistów prezentuje wspaniały zbiór muzycznych arcydzieł z epoki klasycyzmu.
"Sinfonia concertante" to gatunek muzyczny, cieszący się dużą popularnością na przełomie XVIII i XIX wieku. Uroczysty i pełen humoru charakter utworu jest hybrydą divertimento i – jak sama nazwa wskazuje – symfonii i koncertu. I podobnie jak concerto grosso z epoki baroku, ma więcej niż jednego solistę.
W pięciu utworach, które znajdują się w tej kolekcji, w centrum uwagi obok Monachijskiej Orkiestry Kameralnej pod dyrekcją Daniela Giglberga znajduje się odpowiednio dwóch, czterech lub pięciu solistów. Wszyscy są członkami Les Vents Français, zespołu, który Guardian nazwał "kwintetem dętym – odpowiednikiem supergrupy", a Gramophone określił jako "zespół pozytywnych marzeń". Natomiast Fono Forum chwalił artystów za "znakomitą grę zespołową, która jest klasą samą w sobie".
Trzech solistów z zespołu urodziło się we Francji: klarnecista Paul Meyer, oboista Francois Leleux i fagocista Gilbert Audin, natomiast grający na rogu Rogool Vlatković pochodzi z Chorwacji, a flecista Emmanuel Pahud – ze Szwajcarii. Pahud – który wiosną 2018 roku wydaje w Warner Classics nowy album zatytułowanym Solo – powiedział niemieckiemu magazynowi Clarino: "Kiedy gramy jako zespół Les Vents Français, zawsze jestem pełen podziwu dla moich kolegów. Każdy z nich jest wirtuozem swojego instrumentu".
Dwa "domy" Sinfonia Concertante to Paryż i znacznie mniejsze miasto Mannheim, położone w południowo-zachodnich Niemczech, gdzie kiedyś wpływowa grupa kompozytorów pracowała na dworze Elektora Carla Theodora. Paryski udział w tym albumie ma urodzony w Austrii flecista, Ignaz Joseph Pleyel (fundator słynnego paryskiego producenta fortepianów) oraz fagocista François Devienne. Mannheim School reprezentują dwa utwory Franza Danzi.
Jednym z kompozytorów, który pozostawał pod wpływem Szkoły w Mannheim był Mozart, a jego Sinfonia Concertante Es-dur KV297b na obój, klarnet, róg, fagot i orkiestrę stanowi główną część tego albumu. Możliwe, że ma ona swój początek w zagubionym dziele, napisanym w Paryżu w 1778 roku dla trzech muzyków przybyłych z Mannheim i sław-nego wędrownego muzyka grającego na rogu, lecz partytura Sinfonia Concertante w obecnej formie została odkryta dopiero w 1870 roku w archiwach niemieckiego biografa Mozarta, Otto Jahna.
Brytyjski muzykolog Hugh Macdonald napisał: "Żaden kompozytor nie rozumiał instrumentów dętych lepiej niż Mozart, więc linie solowe komponowane są z delikatnym wyczuciem ich szczególnych cech. "
Lista utworów:
CD 1
Franz Danzi (1763-1826) (arranged by Eugen Bodart)
Sinfonia Concertante E-flat major for Flute, Oboe, Clarinet, Horn, Bassoon and Orchestra
1. I. Allegro
2. II. Adagio
3. III. Rondo allegretto
Wolfgang Amadeus Mozart (1756-1791)
Sinfonia Concertante in E-flat major for Oboe, Clarinet, Horn, Bassoon and Orchestra KV 297b
4. I. Allegro
5. II. Adagio
III. Andantino con Variazioni
6. Andantino
7. Var. I
8. Var. II
9. Var. III
10. Var. IV
11. Var. V
12. Var. VI
13. Var. VII
14. Var. VIII
15. Var. IX
16. Var. X –Adagio
17. Allegro
CD 2
François Devienne (1759-1803)
Sinfonia Concertante No. 2 in F major for Flute, Oboe, Bassoon, Horn and Orchestra
1. I. Allegro
2. II. Adagio (attacca)
III. Minuetto con variazioni
3. Minuetto
4. Var. I
5. Var. II
6. Var. III
7. Var. IV
8. Var. V
Franz Danzi (1763-1826)
Sinfonia Concertante in B-flat major for Flute, Clarinet and Orchestra Op. 41
9. I. Allegro moderato
10. II. Larghetto
11. III. Polonaise. Allegretto
Ignaz Joseph Pleyel (1757-1831)
Sinfonia Concertante No. 5 in F major for Flute, Oboe, Horn, Bassoon and Orchestra B. 115
12. I. Allegro con brio
13. II. Tempo di Minuetto. Grazioso (attacca)
14. III. Presto