Od 2013 roku na antenie Programu Trzeciego Polskiego Radia Michał Owczarek prezentuje co tydzień nagrania, o których cały świat zapomniał – częstokroć łącznie z ich wykonawcami! Przemierzając radiowe i prywatne archiwa, odkrywa dla słuchacza świat początków rocka w Polsce. A działo się tu o wiele więcej, niż mogłyby sugerować oficjalne, wówczas wydane płyty.
"Ze szpulowca bigbitowca" to kompilacja powstała na bazie radiowej audycji. Zebrane z pierwszy trzech lat działalności utwory prezentują bigbit nieznany. Czasami brudny, garażowy i agresywny niczym amerykańskie podziemie z tego okresu, czasami ułożony i subtelny jak nagrania The Shadows. Obok zespołów, które zyskały wówczas ogólnopolską popularność (Passaty, Szwagry czy Nastolatki z Aleksandrem Nowackim), znalazły się tutaj utwory wykonawców całkowicie zapomnianych (Czarodzieje, Ekonomiści, Pięć Smutnych Spojrzeń). To również pokazanie, że nie tylko w Warszawie, czy w Trójmieście powstawały najciekawsze zespoły w tamtych czasach. Tarnowska Leliwa, szczecińskie Neptuny, czy lubelskie Minstrele potwierdzają, że w Polsce naprawdę grało trzysta tysięcy gitar. Wiele z nich – bardzo ciekawie.
Wszystkie nagrania, jakie trafiły na kompilację "Ze szpulowca bigbitowca" zostały zremasterowane z najlepszych dostępnych źródeł. Materiał ukazuje się na płycie CD, wzbogacone o obszerną książeczkę, w której znalazło się słowo wstępne Wojciecha Manna, obszerny tekst Michała Owczarka o każdym z nagrań oraz unikatowe zdjęcia.
Lista utworów:
1. Czarodzieje – Zaproszenie do tańca
2. Bardowie – Rudy pies
3. Lancety – Śmiej się
4. Regenci – Mało jest czasu
5. Passaty – Zbyteczny trud
6. Pięć Smutnych Spojrzeń – Improwizacja spokojnego brzmienia
7. Leliwa – Listopad
8. Neptuny – Zabawa w Gliwicach
9. Czarne Golfy – Podrywacze (alternatywny podkład instrumentalny)
10. Minstrele – Kudłaci przyjaciele
11. Nastolatki – I znowu wokół szary dzień
12. Kon-Tiki – Pożegnanie z wakacjami
13. Varsovie – Pierwszy raz
14. Diamenty– Ciuchcia do Radzymina
15. Szwagry – Babunia
16. Czarne Koty – Temat (Peter Gunn)
17. Ekonomiści – Chuligani