JAK SIĘ ŻYJE PO DRUGIEJ STRONIE KULTURY DIETY?
Urszula Chowaniec i Natalia Skoczylas – niezmordowane pogromczynie mitów i aktywistki walczące o równe traktowanie – snują wielowątkową opowieść o tym, że bycie grubą osobą to żaden wstyd.
Ta książka to grubancypacyjny elementarz, dzięki któremu:
- spojrzysz inaczej na to, jak myślimy i mówimy o grubości,
- dostaniesz narzędzia do zmiany postrzegania ciała,
- dowiesz się, jak wygląda rzeczywistość osób doświadczających systemowej dyskryminacji z powodu rozmiaru ciała.
Vingardium Grubiosa
Natalia i Ula – działając jako Vingardium Grubiosa – zostały umieszczone przez „Wysokie Obcasy” na liście Śmiałe 2021 i wyróżnione w 2022 roku przez „Newsweek” tytułem wyjątkowych Polek, które próbują zmienić świat.
Duet Vingardium Grubiosa nominowany był również w plebiscycie Ofeminin Influence Awards (2022) oraz otrzymał tytuł Kobiety Roku Glamour (2022) w kategorii e-aktywizm. Natalia i Ula są także autorkami głośnego raportu „Nie myślała Pani o schudnięciu?” Doświadczenia grubych osób w kontakcie z ochroną zdrowia (2023).
Od 2021 roku prowadzą podcast i profil na Instagramie – wszystko pod tą samą nazwą.
Grubancypacja to nie opowieść o tym, jak pokochać siebie. To nie body positivity. To oparta na faktach i badaniach analiza tego, jak grubość funkcjonuje w społeczeństwie. To wielowymiarowa opowieść o dyskryminacji, jaka spotyka osoby grube. Autorki nie chcą współczucia, nie chcą pochylania się nad ich zdrowiem, nie chcą, by traktowano je pobłażliwie. To manifest sprzeciwu wobec przyzwolenia na marginalizowanie osób grubych. Czytając tę książkę nie tylko możemy lepiej zrozumieć doświadczenie grubości, ale też zauważyć, że wiele założeń odnośnie do tego, jak żyją osoby grube, nie ma z nimi nic wspólnego, zaś dużo więcej mówi o naszych społecznych mechanizmach kontroli.
KATARZYNA CZAJKA-KOMINIARCZUK
Od 2016 roku nieustannie powtarzam, że bycie grubx to nie koniec świata. Ta książka zbiera i porządkuje argumenty do dyskusji: ze światem – o „promocji ot*łości”, i ze sobą – o tym, żeby nie odkładać życia na szczuplejsze „kiedyś”, które może nigdy nie nadejść. Mam nadzieję, że przyniesie ci cenny wgląd w grubość jako tożsamość i poczucie, że nie jesteś z tym samx.
URSZULA CHOWANIEC
Mam już dość umniejszania sobie, kurczenia się, wpasowywania siebie w czyjeś oczekiwania estetyczne, dyskutowania o moim prawie do istnienia. Tą książką chcę pokazać, że grubość jest niezauważaną cechą dyskryminowaną, chociaż wykluczanie grubych osób to powszechne zjawisko. Łap garść argumentów i przestań przepraszać za swoje ciało!
NATALIA SKOCZYLAS
O autorkach:
Urszula Chowaniec
kulturoznawczyni, grubancypantka i feministka. Doświadczona specjalistka w zakresie komunikacji i marketingu. Blogerka na galantalala.pl. Od 2016 roku zajmuje się grubością w kontekście kulturowym i społecznym. Pomaga firmom tworzyć produkty odpowiadające faktycznym potrzebom grubych osób, szkoli i doradza.
@galantalala
Natalia Skoczylas
prawniczka, ekspertka antyprzemocowa i antydyskryminacyjna, działaczka feministyczna i grubancypacyjna. Certyfikowana specjalistka w zakresie przeciwdziałania przemocy domowej. Mówczyni Tedx Talks (Co to jest callout i dlaczego bez niego nie byłoby #metoo). Szkoli, konsultuje, działa.
@nataszex
Powyższy opis pochodzi od wydawcy.