Informujemy, że serwis ten wykorzystuje pliki Cookie. Aby dowiedzieć się więcej kliknij tutaj.

Tomasz Dąbrowski - Polish Jazz 21st Century

Flaga Polska 15 czerwca 2018, piątek
Arysta: Tomasz Dąbrowski
Wytwórnia: e-Muzyka
Blues/Jazz

Tomasz Dąbrowski - wirtuoz trąbki i prekursor "duńskiej fali w polskim jazzie" (nie do przece-nienia gościnna akademia w Odense!).
Wielu krytyków zagranicznych wskazuje, że jeśli poszu­kujemy esencji jazzu, tj. soundu, to jedną z największych gwiazd jest właśnie Tomasz Dąbrowski, godny kontynuator Tomasza Stańki. Jednak na podkreślenie zasługuje nie tylko kunszt wyko­nawczy, ale również talent kompozytorski. W dyskografii naszej oficyny znajdziemy bowiem płyty, które prawie w całości wypełniają smakowite kawałki "composed by T. Dąbrowski".
I co bardzo istotne, ma świadome podejście do swojego artystycznego rozwoju i kariery, idzie własną, ale równie efektywną ścieżką. Dwa pierwsze krążki to owoc pobytu w Nowym Jorku w 2012 r. i za­wartych tam przyjaźni. Steps - Dąbrowski Sorey Duo to duet z jednym z najbardziej rozpozna­walnych perkusistów, gruntownie wykształconym i genialnym technicznie, Tyshawnem Soreyem. Duo "trąbki i bębnów" - nieuniknione wyzwanie, będące dla muzyków inspirującą próbą sił w zakresie wyrafinowania kompozycji i kunsztu improwizacji.
"Vermilion Tree tria 3D: Dąbrowski Davis Drury", to z kolei znakomita partia z muzykami, którzy grali wcześniej i później ze "wszyst­kimi świętymi". Niezwykłe świadectwo wejścia do światowej ligi kreatywnego indywidualisty, który śmiało sięga po niewidzialną batutę i prowadzi w tym tańcu. Kolejna płyta to drugi krążek "duńskiego" Tom Trio. Radical Moves to granie ze starymi przyjaciółmi, z którymi rozumie się na błysk w oku. Wszystkie 3 płyty to perełki fonograficzne, które warto mieć na podręcznej półce w formie "nośnikowej".
Niniejszy box to już trzeci tom naszej serii "Polish Jazz 21st Century". Przypominamy, że serią tą prezentujemy najbardziej muskularne postaci nowej generacji jazzu w naszym kraju i - co oczywiste - muzycy ci mają w dorobku katalogu naszego wydawnictwa (www. for-tune. pl) co najmniej 3 płyty. Miło nam też poinformować, że wydajemy następny materiał Tomka (vinyl): Tomasz Dąbrowski Ad Hoc - Ninjazz, m. in. z legendarnym pianistą Hiroshim Minamim. (For Tune®)
1 CD – Dąbrowski Sorey Duo – "Steps"
Ta płyta powstała dzięki spotkaniu, do jakiego doszło w roku 2011 w Sopocie na prowadzonych przez Tyshawna Soreya warsztatach dla School of Improvisational Music. Siedziba SIM znajduje się w Nowym Jorku i wywiera porównywalny wpływ na współczesny jazz jak kiedyś chicagowski AACM, później colemanowski M-Base czy niedawno brytyjski F-IRE.
Oprócz tego, że Sorey współpracuje z SIM i innymi amerykańskimi uczelniami jako nauczyciel muzyki, jest też wielokrotnie nagradzanym kompozytorem muzyki współczesnej. Jednak słuchacze na całym świecie znają go przede wszystkim jako jednego z najciekawszych perkusistów młodego pokolenia w Ameryce, dysponującego unikalnym i bardzo indywidualnym brzmieniem. Dzięki niemu, mimo młodego wieku (32 lata), dorobił się rozpoznawalnego na świecie nazwiska, a w jazzie trzeba być kimś, żeby zasłużyć na szacunek zwłaszcza u innych muzyków.
Wydał do tej pory trzy albumy - "That/Not" (2008), "Koan" (2009) i "Oblique" (2010) - przyjęte z zainteresowaniem tak przez krytyków, jak i publiczność, a w międzyczasie intensywnie koncertuje z takimi sławami jak m. in. Roscoe Mitchell, Steve Coleman, Dave Douglas, Vijay Iyer czy Wadada Leo Smith. Dąbrowski też jest młody (28 lat) i zaledwie kilka lat temu skończył studia w Akademii Muzycznej w duńskim Odense. Niemniej w jego dyskografii jest już ponad 10 płyt, w tym wiele znaczących nagranych z polskimi i skandynawskimi kolegami z tej uczelni.
W zeszłym roku wydał swój własny album "Tom Trio", który został oceniony wysoko w branżowych zestawieniach najlepszych płyt jazzowych w Polsce roku 2012, a sam Dąbrowski został nominowany do Nagrody Muzycznej Fryderyk w kategorii muzyka jazzowa - debiut roku 2012. To, że po tych wszystkich płytach w trio, kwartetach i kwintetach musiał dla Dąbrowskiego przyjść czas na duet z samą perkusją w moim odczuciu było nieuniknione. Łut szczęścia sprawił, że dzięki warsztatom w Sopocie znalazł do tego odpowiedniego partnera. - (Maciej Nowotny)
2CD – 3D: Dąbrowski Davis Drury – "Vermilion Tree"
Muzycy podróżują dziś po świecie jak nigdy przedtem w ludzkiej historii, a postęp technologiczny wpływa na nasze społeczeństwo. Zapisane na tym krążku dźwięki są piękną konsekwencją spotkania trzech utalentowanych, grających wspólnie wykonawców, których improwizacji możemy słuchać wiele razy. To, co zostało zachowane - sama muzyka - już się nie zmieni, jest to raz na zawsze utrwalony zestaw jedynek i zer, które w rzeczywistości nie zawierają żadnej informacji. To my generujemy informacje przy ich pomocy. Zmienny jest tylko słuchacz; w zmieniającym się środowisku akustycznym może on czerpać wciąż nową przyjemność z odkodowywania muzyki zapisanej przy pomocy zer i jedynek. Słuchacz tworzy muzykę! Przyjemnie jest słuchać kompozycji tych improwizowanych utworów jeden po drugim, w takiej kolejności, w jakiej zostały zapisane na płycie. Tak zwana improwizacja jest jednym ze sposobów komponowania, już sama kolejność utworów jest kompozycją. Posłuchajmy. (Alex Dörner)
3CD – Tom Trio – "Radical Moves"
Tomasz Dąbrowski tworząc kilka lat temu swój pierwszy autorski skład nie przypadkiem wybrał trio. Muzykowi o wiele łatwiej "schować się" w kwartecie czy kwintecie, nie mówiąc o większych składach, z kolei duety - chociaż je uwielbiam - zawsze mają w sobie coś z warsztatu. Trio jest jak kochanka, wywołuje skrajne emocje, od nienawiści do miłości , j e dnocześnie zmuszając do tego, by się całkowicie odkryć. (... ) Anders Mogensen i Nils Bo Davidsen wspólnie z leaderem - Tomaszem Dąbrowskim osiągają ten stan skupienia, który w trio jest ekwiwalentem satori w buddyzme zen, gdy muzycy przekraczają barierę swoich indywidualności i stapiają się w jeden instrument. W takim graniu melodia i rytm służą jedynie za konstrukcyjny szkielet, a tym co należy podziwiać jest głębia i jakość współgrania. W moim odczuciu w muzyce Tom Trio ten wymiar jest szczególnie obecny, co sprawia, że można jej słuchać wielokrotnie, za każdym razem odkrywając coś nowego, tyleż w muzyce, co w samym sobie. (Maciej Nowotny)