Informujemy, że serwis ten wykorzystuje pliki Cookie. Aby dowiedzieć się więcej kliknij tutaj.
Wersja mobilna [przełącz]

Suzanne Simard - W poszukiwaniu Matki Drzew. Dowody na inteligencję lasu

Flaga Polska 24 listopada 2021, środa
Autor: Suzanne Simard
Wydawnictwo: Dolnośląskie
Literatura Faktu

Suzanne Simard dzieli się historią swego życia poświęconego tropieniu zaskakujących prawd o drzewach – o ich wzajemnej współpracy, mądrości i zdolności świadomego odczuwania. Badaczka udowodniła, że las porozumiewa się za pomocą podziemnej sieci grzybni, a jej ośrodkami są potężne drzewa, nazwane matkami. To one karmią spokrewnione ze sobą osobniki i podtrzymują życie całego lasu.
Matka Drzew otacza opieką las – podobnie jak człowiek dba o swoją rodzinę i społeczność. Simard przekonuje, że więzi – i te między ludźmi, i te między drzewami – warunkują nasze przetrwanie.
Przełomowe odkrycia autorki były początkowo lekceważone przez innych badaczy. Dziś stoją za nimi twarde naukowe dane.
"Żywy, poruszający do głębi pamiętnikarski zapis życiowej misji Suzanne Simard, która udowadnia, że las to coś znacznie więcej niż zbiorowisko drzew. " - NEW YORK TIMES
"Poruszająca relacja dotycząca jednego z najważniejszych współczesnych odkryć w dziedzinie ekologii. Badania autorki to istotny krok w kierunku uzdrowienia naszej planety. " – Isabella Tree, autorka "Wilding" i "The Living Goddess"
"Suzanne Simard po mistrzowsku łączy błyskotliwy wywód naukowy z pełną emocji narracją. " - Patrick Barkham, autor "Wild Child"
Autorka to kanadyjska badaczka specjalizująca się w badaniu zależności w ekosystemach leśnych, światowa liderka ruchu na rzecz ochrony lasów. Wykłada na Uniwersytecie Kolumbii Brytyjskiej. Występuje na konferencjach TED czy w filmach dokumentalnych. Jej osoba była inspiracją dla Richarda Powersa, laureata Nagrody Pulitzera w 2019 roku. Wg Wikipedii jest zaliczana do grupy siedmiu najbardziej znaczących ekologów na świecie. Prawa filmowe zakupione przez Amy Adams (zagra w filmie) i Jake'a Gyllenhaala.
Powyższy opis pochodzi od wydawcy.