Informujemy, że serwis ten wykorzystuje pliki Cookie. Aby dowiedzieć się więcej kliknij tutaj.

Sonia Shah - Epidemia. Od dżumy, przez HIV, po ebolę

Flaga Polska 15 maja 2019, środa
Autor: Sonia Shah
Wydawnictwo: Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
Literatura Faktu

Czy światu zagraża kolejna epidemia?
Patogeny. Potężna armia organizmów powodujących zakażenia wielu ludzi w krótkim czasie. Ich przewaga liczebna nad nami wynosi sto tysięcy do jednego. Są niewidoczne, skuteczne i śmiertelnie niebezpieczne. Poznajcie kilku z licznych bohaterów tej książki:
Cholera - pandemie są cholerze nieobce. Do tej pory wywołała ich aż siedem, przy czym ostatnia wybuchła na Haiti w 2010 roku.
HIV – stosunkowo młody patogen, nie tak szybki i skuteczny jak cholera. Ochrzczenie go "gejowskim rakiem" pomogło wirusowi rozprzestrzeniać się szybciej i skuteczniej w społeczeństwach obawiających się "promocji homoseksualizmu i narkomanii". Od 2014 roku zaatakował 75 milionów osób na całym świecie.
Z małego ogniska zakaźnego w środku gwinejskiego lasu na początku 2014 roku, w ciągu zaledwie roku rozprzestrzenił się do pięciu sąsiednich krajów, wywołał zakażenie u ponad 26 tysięcy ludzi, a jego opanowanie ostatecznie kosztowało miliardy dolarów. Jednak czy epidemie mogą wywołać pozytywne skutki? To dzięki nim ludzkość zdobyła się na wprowadzenie zmian związanych z budownictwem, zarządzaniem wodą pitną oraz odpadami, działalnością służby zdrowia, stosunkami międzynarodowymi, a także podniesienie poziomu wiedzy o zdrowiu i chorobach.
W XX wieku wydawało się, że pandemie odeszły do historii. Odtrąbiono wielki sukces współczesnego stylu życia i medycyny. Przedwcześnie... Nieszczepienie dzieci, coraz mniejsza skuteczność antybiotyków, krzyżujące się patogeny... Epidemia może wybuchnąć w każdej chwili. Czy jesteśmy na nią gotowi?
Powyższy opis pochodzi od wydawcy.