Informujemy, że serwis ten wykorzystuje pliki Cookie. Aby dowiedzieć się więcej kliknij tutaj.

Skald - Huldufólk

Flaga Polska 20 stycznia 2023, piątek
Arysta: Skald
Wytwórnia: Universal
Folk/Ludowa

Daleko na Północy wciąż można usłyszeć legendy. Wierzenia tych, którzy niegdyś zamieszkiwali te odległe ziemie, przetrwały i pomimo presji współczesnego świata, stare tradycje ludowe żyją nadal. To właśnie w krajach, w których żyli ludzie nazywani przez nas Wikingami - w Norwegii, Danii, Szwecji czy Islandii - Huldufólk ("tajemny lud") pozostali w wierni swoim tradycjom. W głębi lasów i w sercu gór, elfy i trolle żyły wraz z ludźmi, wtapiając się we wspaniałą dziką naturę. A teraz SKÁLD, ukazuje na nowo poetyckie dźwięki wyobraźni.
Zanurzając słuchaczy w mitach i legendach Skandynawii, producent/kompozytor Christophe Voisin-Boisvinet i kolektyw SKÁLD zgromadzili wokół siebie wielu utalentowanych artystów, którzy przywrócili poetom i szamanom należne im miejsce. Przy dźwiękach bębnów, kołyszą nas hipnotyczne głosy, które pozwalają uciec w świat z fantazji, do tajemniczej krainy zamieszkałej przez dziwne i cudowne stworzenia. I tak właśnie SKÁLD namawia do ucieczki od realiów życia.
Na nowym albumie poświęconym Huldufólk (ludziom, którzy po raz pierwszy pojawili się w XIII-wiecznych tekstach "Prose Edda" Snorriego Sturlusona), SKÁLD oddaje cześć całemu ludowi, w który wielu Skandynawów wciąż wierzy. To właśnie Snorri, a także inni skandynawscy poeci i pieśniarze z dawnych lat, spopularyzowali te legendy dzięki swoim tekstom. Opowieści te dostarczają nam również informacji o pochodzeniu poetów skaldycznych . Podobno dziwny napar, stworzony przez krasnoludy, które zmieszały miód z krwią boga Kvasira, przekształcił tych, którzy go wypili, w poetów i mędrców. I nie ma wątpliwości, że ci ostatni znajdowali swe natchnienie, kontemplując wulkaniczne krajobrazy Islandii.
Jakospadkobiercy starożytnych poetów zwanych skaldami, grupa SKÁLD oswaja tę ludową tradycję. Możemy zatracić się w górach duńskich elfów i spotkać szwedzkie nimfy, słuchając ballady Herr Mannelig, opowieści o kobiecie-trollu, która ma nadzieję stać się człowiekiem (próbując poślubić rycerza), czy też przysłuchując się dźwiękom legendy o smoku Fafnirze.
SKÁLD proponuje tu nie tyle rekonstrukcję minionej epoki, co raczej przygodę, doświadczenie, które pachnie Historią, mitologiami i legendami, przygodę, która sprawia, że marzymy o Naturze, lasach, rzekach i tajemnicach znajdujących się w folklorze dalekiej Północy. Jest to odyseja inspirowana średniowieczem i fantazją, mieszanką starożytnych tekstów i nowszych źródeł pochodzących ze średniowiecza. Wykorzystując tematy zaczerpnięte z Gylfaginning, Skáldskapármal czy Grólgardr, historie te, przekazywane z pokolenia na pokolenie, dotarły do nas poprzez liryczne pieśni SKÁLD.
Na wezwanie SKÁLD odpowiedziało kilkunastu muzyków, którzy na całym wyrażają swoją głęboką wrażliwość. Harfa i dudy drżą pod zwinnymi palcami Danieli Heiderich, a smyczek nyckelharpy Aliochy Regnarda wydaje dźwięki niczym z XIV wieku. Moraharpa, lira i talharpa uwalniają wysublimowane tony w rękach Ravn, a lira korbowa, na której gra Laetitia Marcangeli, hipnotyzuje barwą. Nicolas Montazaud, Marti Ilmar Uibo i Christophe Voisin-Boisvinet nadają mocy swoim instrumentom perkusyjnym. Natomiast śpiewane utwory są wspaniałym dziełem Steeve'go Petita, Lily Jung, Martiego Ilmara Uibo, Laetitię Marcangeli, Michela Abrahama, Kohann, Julien Loko i Adeline Bellart.
Na albumie usłyszymy język staronordycki, a także szwedzki, norweski, islandzki, duński, a nawet farerski. Od 2018 roku dźwięki szamańskich instrumentów perkusyjnych i tradycyjnych instrumentów w rękach tego zespołu, urzekają ludzi na całym świecie, sprzedając ponad 245 tysięcy albumów i mając miliony odsłon na platformach streamingowych, nie wspominając już o licznych występach estradowych w wielu krajach. W tej niesamowitej przygodzie, SKÁLD jest żywym hołdem dla dawnych ludów i ich wierzeń.
Lista utworów:
1. Troll Kalla Mik
2. Ljósálfur
3. Mánin Líður
4. Ríðum, Ríðum
5. Hinn Mikli Dreki
6. Då Månen Sken
7. Elverhøy
8. Her Mannelig
9. Rauður Loginn Brann
10. Trollslaget
11. Du hast
12. A Forest