Justyna i Magdalena Matkowskie od wielu lat są ambasadorkami kultury romskiej na polskiej scenie muzycznej. Z miłości do muzyki i szacunku dla ich cygańskich korzeni powstał materiał na debiutancką płytę.
Siostry Matkowskie wykonują tradycyjną muzykę cygańską oraz muzykę bałkańską. Nie jest to jednak brzmienie biesiadne, a ambitne melodie z emocjonalnym przekazem. Można usłyszeć w nim charakterystyczne dla muzyki węgierskiej orkiestry smyczkowe, dla muzyki rosyjskiej gitarowe brzmienia eklektyczne połączone z elementami flamenco.
W czasie koncertów Matkowskie nie tylko śpiewają, ale również tańczą, wprowadzając publiczność w klimat cygańskiej zabawy. Dziewczyny od dzieciństwa obcują z muzyką. Rodzice zaszczepili w córkach miłość do grania i śpiewania. Siostry są laureatkami licznych konkursów, przeglądów oraz festiwali piosenki. W latach 2010 – 2011 były solistkami Cygańskiego Teatru Muzycznego „Terno” w Gorzowie Wielkopolskim pod kierownictwem Edwarda Dębickiego.
Siostry poza sceną również zaangażowane są w sprawy kultury cygańskiej i polskiej. Są absolwentkami Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego. Justyna Matkowska jest doktorantką na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Wrocławskiego oraz pełnomocnikiem Wojewody Dolnośląskiego d. s. Mniejszości narodowych i etnicznych, a Magdalena Matkowska uczy cudzoziemców języka polskiego.
Album sióstr Matkowskich to idealna okazja, aby na nowo odkurzyć skoczne romskie tańce i pełne nostalgii utwory, które znamy z wcześniejszych wykonań m. in. Kayah & Bregovica. Tym razem usłyszymy je w oryginalne - po romsku.
Lista utworów:
1. Ederlezi (Traditional)
2. Ciri To Cirino (Traditional)
3. Bachciory (Traditional)
4. Kale Bala- Usti Usti- Joj Mamo (Traditional)
5. Pal So Gejan (Traditional)
6. Kibori- L'homme- Zuki Zuki (Traditional / Mahala Rai Banda)
7. Lela Pala Tute (Traditional)
8. Me Na Som Raniasa (Traditional)
9. Kaj o Bergi (Traditional)
10. Dzelem Dzelem (Traditional)
11. Lela Pala Tute (PL) (Traditional /Magdalena Matkowska)