"III Kwartet smyczkowy wywodzi się z melodii piosenki śpiewanej przez pewną Nadię, która szuka swojej mamy. Nie może jej znaleźć, choć szuka wszędzie. Kompozycja powstawała na przełomie lat 2019 i 2020, na zamówienie Royal String Quartet."
Aleksander Nowak
"IV Kwartet smyczkowy powstał w 2022 roku na zamówienie Royal String Quartet i temu zespołowi jest dedykowany."
Paweł Mykietyn
"Utwór Magenta [2021] jest rodzajem refleksji nad historyczną formą kwartetu smyczkowego. Usłyszymy w nim zarówno klasyczne, jak i współczesne techniki gry. Towarzyszące instrumentom dźwiękowe sample pochodzą z przeróżnych źródeł i czasów. Usłyszeć tu można np. fragment nagranego w 1921 roku I Kwartetu smyczkowego Ludwiga van Beethovena. Wszystkie te heterogeniczne skrawki różnych tradycji i stylów łączą się w starannie skomponowane barwne struktury. Tytułowa „magenta” to jednocześnie słowny logotyp oraz jeden z podstawowych kolorów w syntezie barw."
Sławomir Wojciechowski
"Dzieła sztuki zawsze funkcjonują w kontekstach: własnego gatunku, jego tradycji, twórczości kompozytora czy akceptowanej w danym czasie estetyki. W przypadku tych trzech utworów również w kontekście festiwalu Kwartesencja, na którym miały swoje prawykonania. Historia powszechna też czasem dorzuca swoje: III Kwartet Aleksandra Nowaka powstał przed ponownym, dobitnym wdarciem się w naszą świadomość konfliktu w Ukrainie, tlącego się już od 2014 roku. Komentarz kompozytora w kontekście współczesności porusza jeszcze bardziej.
Trzy kwartety – napisane dla tego samego zespołu, zestawione na jednej płycie – również wzajemnie na siebie oddziałują. Można ich słuchać w dowolnej kolejności; dzięki temu z pewnością odkryją przed nami nowe znaczenia."
Adam Suprynowicz
Tracklista:
Aleksander Nowak (ur. 1979)
1. III Kwartet smyczkowy (19:49)
Paweł Mykietyn (ur. 1971)
2. IV Kwartet smyczkowy (13:37)
Sławomir Wojciechowski (ur. 1971)
3. Magenta na kwartet smyczkowy i elektronikę (14:30)
czas całkowity: (48:04)
Światowe premiery fonograficzne