Informujemy, że serwis ten wykorzystuje pliki Cookie. Aby dowiedzieć się więcej kliknij tutaj.
Wersja mobilna [przełącz]

Robert Harris - Archangielsk

Robert Harris - Archangel
Flaga Polska 29 września 2021, środa
Autor: Robert Harris
Wydawnictwo: Albatros
Sensacja i Kryminał

Powieść sensacyjna, w której Harris w idealnych proporcjach łączy fikcję z faktami historycznymi.
W filmowej adaptacji zatytułowanej "Archanioł" w roli głównej wystąpił Daniel Craig.
Głęboko skrywana tajemnica Stalina, której ujawnienie – nawet pół wieku po śmierci dyktatora – może mieć zgubne skutki dla Rosji i całego świata.
Oksfordzki historyk Fleku Kelso uczestniczy w Moskwie w międzynarodowym sympozjum poświęconym archiwom Federacji Rosyjskiej. Ale to nie w oficjalnych archiwach znajduje się coś, co może całkowicie zmienić jego spojrzenie nie tylko na przeszłość, ale także na przyszłość Rosji. To stary Gruzin, Papu Rapawa, były ochroniarz Stalina i świadek jego śmierci, zdradza brytyjskiemu historykowi informacje o istnieniu tajnych zapisków dyktatora.
Kelso, choć ma wątpliwości co do tych rewelacji, nie może zrezygnować z rysującej się szansy napisania historii na nowo. Podąża tropem wskazówek informatora, zwłaszcza kiedy ten zostaje zamordowany. Ale jego poszukiwania, które rozpoczynają się od niewinnej wizyty w bibliotece, zamieniają się w morderczy nocny pościg przez Moskwę, a potem przez północną Rosję, aż do Morza Białego.
Ostatecznym celem jest Archangielsk, bo właśnie tam został pogrzebany na prawie pięć dziesięcioleci największy sekret Stalina.
"Mocne, inteligentnie napisane, trzyma w napięciu od pierwszej do ostatniej strony!"
"The New York Times"
"Świetnie zakomponowana powieść, w której wszystkie elementy czemuś służą, także seks i przemoc. Robert Harris, choć podąża własną drogą, jest naprawdę godnym następcą Johna Le Carré i Fredericka Forsytha. "
"Publishers Weekly"
"Doskonały research, wnikliwe obserwacje na temat istoty współczesnej Rosji – tego, co sprawia, że "demokracja" wygląda tam tak, a nie inaczej. "
"The Economist"
""Archangielsk" to doskonały przykład tego, jak system polityczny współczesnej Rosji może stać się ciekawym tłem dla pasjonującej powieści sensacyjnej. "
"Library Journal"
Powyższy opis pochodzi od wydawcy.