Informujemy, że serwis ten wykorzystuje pliki Cookie. Aby dowiedzieć się więcej kliknij tutaj.

Renata Lewandowska - Dotyk

Flaga Polska 4 listopada 2022, piątek
Arysta: Renata Lewandowska
Wytwórnia: Dressler
Reggae/Ska

Historia tej płyty to splot wielu nieprawdopodobnych zdarzeń i przypadków, które mogłyby składać się na scenariusz dobrego filmu. Wszystko zaczęło się od siedemnastoletniego Krystiana Zielińskiego, który kilka lat temu zupełnie przypadkiem odkrył jedno z nagrań Renaty Lewandowskiej. I to właśnie on po dziesiątkach godzin spędzonych na poszukiwaniach odnalazł artystkę, która od początku lat 80. mieszkała w Stanach Zjednoczonych pod zupełnie innym nazwiskiem. Renata Lewandowska niemal całkowicie zapomniała o swojej artystycznej karierze w PRL-u. Ta jedna z najlepszych polskich wokalistek w historii w swoim nowym życiu stała się artystą plastykiem. Ku jej ogromnemu zaskoczeniu i radości młody człowiek pomógł odnaleźć jej stare utwory i to właśnie wtedy, po raz pierwszy od 40 lat, Renata Lewandowska usłyszała swoje własne piosenki!

W tym samym czasie, zupełnie niezależnie od poszukiwań Krystiana i od siebie samych, na pomysł wydania płyty wpadły dwie niezależne wytwórnie The Very Polish Cut Outs i Astigmatic Records. Nie pozostało nic innego jak połączyć siły i wspólnie z Agencją Muzyczną Polskiego Radia wydać płytę z odnalezionymi w archiwum radia nagraniami i tym samym wypromować muzykę, która nie zasłużyła na zapomnienie.

I tak powstał pomysł na debiutancki krążek Renaty Lewandowskiej - album “Dotyk".

Wszystkie kompozycje poza wydanym w 1978 roku przez Tonpress singlem “Dotykiem chcę dziś poznać wszystko" są nagraniami, które o dziwo nigdy wcześniej się nie ukazały. A dorobek Renaty Lewandowskiej jest naprawdę imponujący - artystka występowała w grupie "Quorum" prowadzonej przez Juliusza Loranca. Współpracowała też z takimi artystami jak Andrzej Trzaskowski, Agnieszka Osiecka, Wojciech Młynarski, Ryszard Marek Groński, Novi Singers, Bemibem czy Alibabki.
Twórczość Renaty Lewandowskiej wybiegała poza standardy swoich czasów. Mocny, wielooktawowy głos wokalistki robił i wciąż robi wrażenie. Mimo że artystka szybko została zaszufladkowana (jak wielu artystów tamtej epoki) pod terminem ‘Big Beat" uznać ją należy za jedną z niewielu soulowych artystek w naszym kraju. Porównywano ją do Janis Joplin czy też Arethy Franklin. Do tej ostatniej artystki było Renacie Lewandowskiej najbliżej – to właśnie nagrania Arethy Franklin miały ogromny wpływ na wybór jej artystycznej drogi.

Niestety w latach 70. twórczość Renaty Lewandowskiej nie znalazła szerszego grona odbiorców. Dopiero po 40 latach można odczuć ponadczasowość jej dokonań - wiele piosenek porusza aktualne tematy takie jak feminizm (“Kropelka Egoizmu") czy degradacja planety (“Olbrzymi Twój Cień"). To także opowieść o letniej miłości, która przemija wraz z końcem lata (“Lato tego roku").

Album "Dotyk" to 9 kompozycji, które zarejestrowano w latach 1974-1978 w studiach nagraniowych Polskiego Radia. Agencja Muzyczna Polskiego Radia wyda tę płytę we współpracy z wytwórniami The Very Polish Cut Outs i Astigmatic Records.
Lista utworów:
1. Magia szosJuliusz Loranc/Ryszrd Marek Groński (5:44)
Renata Lewandowska, zesp. Instr.
2. Kochaj tę dziewczynęWaldemar Parzyński/Ryszrd Marek Groński (3:37)
Radiowe Studio Piosenki, Waldemar Parzyński, Renata Lewandowska, Alibabki
3. Lato tego rokuWaldemar Parzyński/Ryszrd Marek Groński (4:24)
System- zespół muz. , Renata Lewandowska , Alibabki
4. Dotykiem chce dziś poznać wszystkoJerzy Suchocki/R. M. Groński(5:22)
5. Czas pożegnań Juliusz Loranc/Jonasz Kofta(4:04)
Juliusz Loranc, Renata Lewandowska, AND-zespół wokalny. Zespół instr.
6. Nawet nie wiemy czy była to miłośćWaldemar Parzyński/Ryszard Marek Groński 5:05
Zespół muz. Renata Lewandowska,
7. Okno W. Tarczyński/R. M. Groński(3:39)
Wojciech Tarczyński, Renata Lewandowska, Omen-zespół
8. Kropelka egoizmu J. Loranc/A. Osiecka (3:59)
Ork. PR Studio S1, Tomasz Ochalski, Renata Lewandowska, Grupa I, Alibabki
9. Olbrzymi twój cień Juliusz Loranc/Jonasz Kofta (3:52)
Juliusz Loranc, Renata Lewandowska, Andrzej Łapicki, AND zespół wokalny, Alibabki