Publikacja zawiera niepublikowaną dotąd dokumentację fotograficzną ilustrującą historyczne, dramatyczne wydarzenia na tzw. Majdanie, czyli kijowskim Placu Niepodległości (ale także w Łucku i we Lwowie - bliskich Polsce geograficznie, a Polakom również ze względu na historię, emocje i sentyment), zajmujące uwagę uczestników i obserwatorów przez trzy miesiące – od schyłku listopada 2013 r. do końca lutego 2014 r.
Autorami zdjęć są świadkowie wydarzeń, a zarazem dwójka autorów książki (S. Grela-Krawczenko i R. Kowalczyk). Opowieść zdjęciową poprzedza obszerny wstęp ukazujący w ogromnym skrócie nie tylko dzieje Ukraińców i Ukrainy i przybliżający je polskiemu czytelnikowi (od czasów najdawniejszych po współczesność), ale próbujący także objaśnić i scharakteryzować – przy świadomości ryzyka nieuchronnych uproszczeń i uogólnień – korzenie, historyczne okoliczności kształtowania się i współczesne uwarunkowania mentalności, charakteru narodowego i postaw politycznych Ukraińców.
Autorom w tym popularyzatorskim zadaniu przyświeca zasada, że historia jest nauczycielką życia. Stąd celowi dokumentacyjnemu towarzyszy cel popularyzatorski, edukacyjny i polityczno-społeczny.