Informujemy, że serwis ten wykorzystuje pliki Cookie. Aby dowiedzieć się więcej kliknij tutaj.

Quentin Tarantino - Spekulacje o kinie

Flaga Polska 10 kwietnia 2024, środa
Autor: Quentin Tarantino
Wydawnictwo: Marginesy
Sztuka

Quentin Tarantino jest nie tylko jednym z najsłynniejszych współczesnych twórców filmowych, lecz także prawdopodobnie największym pasjonatem kina na świecie. Przez lata w wywiadach przekonywał, że w końcu zajmie się pisaniem książek o filmach.

Wreszcie nadszedł ten moment: długo oczekiwane Rozważania filmowe są tak dobre, jak fani reżysera i wszyscy miłośnicy kina mogli sobie wymarzyć.

Tarantino skupia się na najważniejszych amerykańskich filmach lat siedemdziesiątych XX wieku, które po raz pierwszy obejrzał w młodości i które przyczyniły się do jego rozwoju artystycznego. Proponuje własne spojrzenie na kino: łączy elementy krytyki filmowej, teorii filmu i reportażu ze wspaniałą historią osobistą, a całość napisana jest charakterystycznym, niepodrabialnym głosem, który mógł wybrzmieć dzięki brawurowemu przekładowi Jana Dzierzgowskiego.

W którym filmie pojawił się pierwszy filmowy seryjny morderca?

Jak Tarantino zakończyłby Ucieczkę gangstera, gdyby miał ją reżyserować?

Ile Steve McQueen liczył sobie za przeczytanie scenariusza i dlaczego?

Dlaczego Brian de Palma nie wyreżyserował Taksówkarza?

Debiutancka książka non fiction autora Pewnego razu… w Hollywood jest intymnym, zabawnym i błyskotliwym wyrazem obsesji na punkcie kina, wyjątkowa jak wszystko, co tworzy Tarantino.

„To, że recenzje Tarantino są równie mocne, inteligentne i zaskakujące jak jego filmy, nie powinno być dla nikogo zaskoczeniem – w pewnym sensie pisze jedno i drugie od lat… Tarantino jest bezkompromisowym fanem najbrudniejszych przyjemności kina”



Tom Shone, „The New York Times Book Review”

Rozważania filmowe niezmiennie angażują. Wydaje się, że ze swoimi błyskotliwymi obserwacjami, przypadkowym rzucaniem opiniami i ostrymi podziałami osobowości i epok Tarantino ma na celu wzbudzenie owocnych dyskusji. Niczym doświadczony pisarz tworzy obrazy, historie i sceny, opowiada historie, które kuszą i urzekają, choć budzą taką samą krytykę, jak jego filmy. Przede wszystkim jednak Rozważania filmowe to wizja umysłu skupionego na Hollywood”



Richard Brody, „The New Yorker”

„Jedyny w swoim rodzaju tom krytyki filmowej w formie autoportretu. W końcu nie ma lepszego sposobu dla Tarantino, dla którego taśma 35 mm to całe życie, na opowiedzenie swojej osobistej historii niż poprzez chodzenie do kina”



Spike Carter, „Air Mail”

„Debiut literatury faktu z najwyższej półki” – „Kirkus Reviews”

„Genialna i pełna pasji. Radość, hojność i wyjątkowy punkt widzenia Tarantino wzmacniają jego argumenty, a nawet gdy wyszydza swoich bohaterów, robi to z miłości. Lektura jego inteligentnych i obsesyjnych rozważań to świetna zabawa”



„Publishers Weekly”

„Tarantino bez filtra. Pełna humoru mieszanka historii kina, domysłów i wspomnień”



„The Times” (UK)

„Tarantino z żarem i żywiołowością łączy swoją wiedzę filmową, kunszt opowiadania historii i ostry humor z zaskakującymi osobistymi wspomnieniami, historią filmu i porywającą krytyką filmową. Odsłania kulisy produkcji filmowych. Huczna celebracja kina”



Donna Seaman, „Booklist”

„Komentarz filmowy autorstwa współczesnej legendy. Lektura obowiązkowa dla kinomanów”



 „Library Journal”

„Tarantino w najlepszej i najzabawniejszej formie odkrywa przed czytelnikami wspomnienia i opinie na temat ulubionych filmów, szczegółowo wyjaśniając, co mu się w nich podobało, a co nie… Krnąbrny i pełny pasji, dzięki czemu lektura Rozważań filmowych jest zajmującą wędrówką po jego umyśle”



Peter Howell, „The Toronto Star”

Powyższy opis pochodzi od wydawcy