Informujemy, że serwis ten wykorzystuje pliki Cookie. Aby dowiedzieć się więcej kliknij tutaj.
Wersja mobilna [przełącz]

Przemek Staroń - Szkoła bohaterek i bohaterów, czyli jak radzić sobie z życiem

Flaga Polska 14 października 2020, środa
Autor: Przemek Staroń
Wydawnictwo: Agora
Dla młodzieży

Bycienastolatkiem to chyba najtrudniejszy okres w życiu. Na każdym kroku pytania i wyzwania. Świat i to, co się w nim teraz dzieje, nie ułatwia sprawy. Szkoła tym bardziej nie staje na wysokości zadania i nie daje młodym ludziom wsparcia.

Przemek Staroń, nauczyciel etyki i filozofii w II LO w Sopocie, Nauczyciel Roku 2018, psychologz Uniwersytetu SWPS, nominowany do "nauczycielskiego Nobla", czyli Global Teacher Prize, fan Harry'ego Pottera i klocków Lego postanowił coś z tym zrobić. Zebrał odmłodych ludzi, w tym swoich uczniów i uczennic, pytania i lęki, z jakimi się borykają. Na przykład o to, czy warto się zakochiwać, co jest w życiu ważne, dlaczego wygląd ma takie duże znaczenie, skąd brać siłę dopokonywania trudności, jak znieść porażkę. Następnie sięgając po historie z literatury, filmu, a nawet gier pokazał, jak można sobie z tymi małymi i dużymi wyzwaniami poradzić. Podparł się przy tym wiedzą psychologiczną, której podstawy wykłada w wyjątkowo prosty i zrozumiały sposób. Wplata je w opowieści o znakomicie znanych czytelnikom bohaterach m. in. serii o Harrym Potterze, "Gwiezdnych Wojen", "Stranger Things", "Małego Księcia", Muminków, Avengersów, "WładcyPierścieni". Są tu też poruszające historie z jego własnego życia.

"Szkoła bohaterek i bohaterów" to skrzyżowanie powieści przygodowej z poradnikiem i pamiętnikiem. Bawi, wciąga, inspiruje do myślenia. A przede wszystkim dostarcza młodym czytelnikomi czytelniczkomkonkretnych narzędzi radzenia sobie z trudnościami. Zresztą i tym starszym się one przydadzą.

Książkę ilustrowała Marta Ruszkowska, której poetyckie grafiki są jak materiał wprost na koszulki, torby czy tatuaże.
Powyższy opis pochodzi od wydawcy.