Od początku lat dziewięćdziesiątych XX wieku, kiedy „drużyna Gajdara” podjęła zadanie zreformowania gospodarki Rosji, upłynęło dużo czasu, ale do dziś trwają spory o to, czy reformy przeprowadzano w porę i w sposób prawidłowy.
Czy Jegor Gajdar ocalił Rosję przed głodem i wojną domową, czy nie istniało zagrożenie pojawienia się takich zjawisk?
Czy można było poczekać z uwolnieniem cen, czy było to posunięcie konieczne? Czy była alternatywa dla ekipy Gajdara i jej liberalnego kursu?
Jakie naprawdę były przyczyny upadku Związku Radzieckiego?
Dlaczego nie doszło w Rosji do stworzenia prawdziwie liberalnej gospodarki, a reformy utknęły w pół drogi?
O tym, jak trudne, skomplikowane i w końcu nieuwieńczone sukcesem były wysiłki zdecydowanego przekształcenia Rosji, dowiemy się z wywiadów Piotra Awena i Alfreda Kocha z członkami ekipy Gajdara i jego współpracownikami, współtwórcami reform z lat dziewięćdziesiątych. Z zamieszczonych w książce rozmów wyłania się interesujący i przejmujący obraz, jaki po upadku Związku Radzieckiego przedstawiała Rosja, kraj rozdzierany sprzecznościami i szukający drogi przejścia od epoki wszechwładnego monopolu komunistycznego państwa we wszystkich dziedzinach do modelu demokracji parlamentarnej i zliberalizowanej gospodarki.
Rozmówcy autorów wywiadów otwarcie i szczerze opowiadają o sukcesach i niepowodzeniach reform, o gospodarce i władzy, o przebiegu wyborów do Dumy Państwowej i wyborów prezydenckich, a w związku z tym o roli Borysa Jelcyna, oraz – co najważniejsze – o osobowości i działalności Jegora Gajdara, który na zawsze pozostanie symbolem rosyjskich reform.