Trzecia płyta zespołu Percival, „Slava: Pieśni Słowian południowych" jest jednocześnie pierwszą z tryptyku poświęconego muzyce Słowian. Percival stara się pokazać kwintesencję muzyki każdej z 3 grup Słowian i poprzez pryzmat historii uchwycić podobieństwa i różnice między nimi. Na początek na warsztat zostali wzięci Słowianie południowi, co z pewnością jest wynikiem fascynacji ich kulturą, odciętą od reszty słowiańszczyzny od ponad 1000 lat. Na „Slavie” Percival zamieścił pieśni pochodzące ze współcześnie istniejących państw, których mieszkańcy utożsamiają się lub są utożsamiani ze Słowianami. Utwory te wybrane zostały subiektywnie, głównie pod kątem ukazania różnorodności i bogactwa muzyki tego regionu.
Docelowo płyta, w połączeniu z kolejnymi dwoma albumami, ma stanowić swego rodzaju subiektywną, Percivalową antologię muzyki słowiańskiej.
Album „Slava: Pieśni Słowian południowych” jako dodatek do diamentowej „Równonocy” Donatana, nieoficjalnie osiągnął status „Złotej płyty”. Płyta „Slava” zajęła również 4 miejsce w plebiscycie „Wirtualne Gęśle” na najlepszą polską płytę folkową roku 2012, oraz zdobyła nagrodę za najlepszą okładkę. Co jak się okazało stało się dobrą wróżbą albowiem jej następczyni „Slava: Pieśni Słowian wschodnich” zajęła I miejsce jako najlepsza płyta folkowa 2014 roku oraz ponownie zdobyła laur najlepszej okładki.
Chociaż Percival, jako grupa, odtwarza epokę wczesnego średniowiecza pieśni zawarte na tym albumie prawdopodobnie są znacznie młodsze. Mogą mieć jednak swoje korzenie w czasach o wiele dawniejszych, jako, że dotykają tematów uniwersalnych - miłości, pracy, natury, wojny i walki, oraz biesiadowania, dlatego ich pierwowzory mogłyby być śpiewane przez Słowian sprzed podziału na dzisiejsze kraje.
Lista utworów:
1. Gusta (Serbia)
2. Delberino (Bułgaria)
3. Karanfile (Serbia)
4. Vrsuta (Czarnogóra)
5. Lazare (Bułgaria)
6. Korita Ivanova (Czarnogóra)
7. Ne orji, ne sejaj (Słowenia)
8. Narańcza (Chorwacja)
9. Zali Zare (Serbia)
10. Ljubav se ne trzi (Chorwacja)
11. Szta to radisz (Serbia)
12. Karanfile (Bośnia)
13. Dve nevesti (Macedonia)