Informujemy, że serwis ten wykorzystuje pliki Cookie. Aby dowiedzieć się więcej kliknij tutaj.

Percival Schuttenbach - Mniejsze zło

Flaga Polska 29 maja 2015, piątek
Arysta: Percival Schuttenbach
Metal

Percival Schuttenbach, kojarzony z Wiedźminem zarówno z powodu nazwy (postać gnoma z sagi o wiedźminie), jak i z udziału w tworzeniu muzyki do najnowszej gry „The Witcher 3 Wild Hunt”, zapowiada kolejny już trzeci (nomen omen) album pod tytułem „Mniejsze zło”.

Historia tworzenia płyty w tajemniczy sposób splata się z historią Geralta z Rivii i jego przygód. W 2006 zespół skomponował i nagrał w formie demo ilustrację muzyczną do opowiadania „Mniejsze zło” Andrzeja Sapkowskiego. Wiele z ówcześnie powstałych utworów, które zresztą nigdy nie ujrzały światła dziennego (a raczej nigdy nie miały okazji być publicznie przedstawione słuchaczom), zostało od nowa zaaranżowanych i to one stanowią fundament albumu. Stąd też tytuł płyty – „Mniejsze zło”. To jednak nie wszystko. Idąc za ciosem zespół umieścił w tekstach utworów w formie przewijającej się nici nawiązania do tytułowego mniejszego zła, zadając pytania, dając do myślenia.

Sama tematyka tekstów, jak również muzyki, opiera się na polskich ludowych legendach i przypowieściach tak skrzętnie zapisanych w XIX wieku przez Oskara Kolberga. Wiele momentów albumu odnosi się do ludowych pieśni zachowanych przez tego zasłużonego etnografa i folklorysty. Legendy i opowieści pochodzą nie tylko z terenów objętych dzisiejszymi granicami, ale również tych historycznie z Polską związanych, a obecnie leżących na Białorusi czy Ukrainie.

„Mniejsze zło” to również połączenie tej ludowej żywiołowości z mocą i agresją metalowej muzyki. Idealne dopasowanie energii naszych tradycyjnych tańców, inspiracji również dla Chopina czy Bacewicz, z thrashową energią i kaskadą dźwięków kojarzonych z gigantami metalu takimi jak Slayer. Zespół Percival poświecił wiele pracy i czasu, aby nowy album odpowiednio zabrzmiał. Pod czujnym okiem reżyserów dźwięku z Uniq Sound Studio powstało działo od początku do końca przemyślane. To, oraz doświadczenie zespołu w pracy nad słowiańską kultura, dawnymi pieśniami, legendami i tradycją, zostało w pełni wykorzystane, aby stworzyć muzykę, która w końcu nie jest kalką zachodniej kultury. Jest nagraną z sercem i oddaniem rodzimą muzyką, prawdziwym polskim folk – metalem.

Lista utworów:

1. Oberek
2. Oj tam na mori
3. Żmij i dziewczyna
4. Dzierzba
5. I nie wrócił. . .
6. Miodunka (Медуница)
7. Martwe zło
8. Zmora
9. Tridam
10. Nilfgaard
11. Cantara (Dead Can Dance cover)

Tagi: Folk metal