Informujemy, że serwis ten wykorzystuje pliki Cookie. Aby dowiedzieć się więcej kliknij tutaj.

Olga Tokarczuk - Empuzjon

Flaga Polska 7 września 2022, środa
Autor: Olga Tokarczuk
Wydawnictwo: Literackie
Audiobook Powieść

Pierwsza powieść Olgi Tokarczuk po otrzymaniu Nagrody Nobla.
Najciekawsze pozostaje zawsze w cieniu, w tym, co niewidoczne.
Wrzesień 1913 roku, uzdrowisko Görbersdorf (dzisiejsze Sokołowsko na Dolnym Śląsku). Tutaj, u podnóża gór, od przeszło pół wieku działa jedno z pierwszych na świecie i słynne w całej Europie sanatorium leczące choroby "piersiowe i gardlane".
Mieczysław Wojnicz, student ze Lwowa, przyjeżdża do uzdrowiska z nadzieją, że nowatorskie metody i czyste powietrze powstrzymają rozwój jego choroby, a może nawet go uleczą. Diagnoza nie pozostawia jednak złudzeń – tuberculosis. Gruźlica.
W Pensjonacie dla Panów poznaje innych kuracjuszy. Chorzy z Wiednia, Królewca, Breslau i Berlina przy nalewce Schwärmerei niestrudzenie omawiają najważniejsze sprawy tego świata. Czy Europie grozi wojna? Monarchia czy demokracja? Czy demony istnieją? Czy oddając się lekturze, da się rozpoznać, czyją ręką tekst został napisany: kobiety czy mężczyzny?
Rutynę pacjentów zakłóca nagła śmierć żony właściciela pensjonatu. Do Wojnicza docierają też przerażające historie o tragicznych wydarzeniach nieopodal sanatorium. Choć sam zajęty jest ukrywaniem prawdy o sobie, zagadka budzących grozę wypadków fascynuje go coraz bardziej. Nie wie jednak, że mroczne siły już wzięły go sobie na cel.
Olga Tokarczuk w Empuzjonie odsłania przed czytelnikami prawdy o świecie, których albo nie zauważamy, albo za wszelką cenę nie chcemy do siebie dopuścić.
audiobook czyta kinga preis
Powyższy opis pochodzi od Wydawcy.