Informujemy, że serwis ten wykorzystuje pliki Cookie. Aby dowiedzieć się więcej kliknij tutaj.
Wersja mobilna [przełącz]

Nassim Nicholas Taleb - Prokrustowe łoże

Nassim Nicholas Taleb - The Bed Of Procrustes: Philosophical And Practical Aphorisms
Flaga Polska 16 lutego 2021, wtorek
Autor: Nassim Nicholas Taleb
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Literatura Faktu

Zbiór przezabawnych i niezwykle trafnych aforyzmów autora bestsellera "Czarny łabędź", w którym autor w zaskakujący sposób demaskuje nasze społeczne iluzje.
Tytuł książki wywodzi się z mitologii greckiej – okrutny zbój Prokrust "udoskonalał" swoich gości na specjalnym posłaniu, rozciągając ich lub przycinając im kończyny. Ta metafora znakomicie oddaje stosunek Nassima Taleba do aroganckich skutków ubocznych współczesnej cywilizacji – podporządkowywania ludzi technologii, obarczania rzeczywistości winą za niedopasowywanie się do modeli ekonomicznych, wynajdywania przez koncerny farmaceutyczne chorób w celu sprzedaży leków, sprowadzania inteligencji do czegoś, co można przetestować w klasie, i wpajania społeczeństwom, że zatrudnienie nie jest formą niewolnictwa.
Posługując się wyjątkowym połączeniem ciętego dowcipu i przekonującej mądrości, Taleb rozwiewa, jedną po drugiej, nasze iluzje, kontrastując klasyczne wartości, takie jak odwaga, elegancja i erudycja, z największymi dolegliwościami współczesności, jak twardogłowie, kołtuneria i pretensjonalność.
"Krystaliczne samorodki myśli Taleba przypominają autonomiczne, ezoteryczne wiersze".
"Financial Times"
Powyższy opis pochodzi od wydawcy.