Informujemy, że serwis ten wykorzystuje pliki Cookie. Aby dowiedzieć się więcej kliknij tutaj.

Mykoła Riabczuk - Czternasta od końca. Opowieści o współczesnej Ukrainie

Flaga Polska 7 września 2022, środa
Autor: Mykoła Riabczuk
Wydawnictwo: Miesięcznik Znak
Literatura Faktu

Pełna pasji i mądrości opowieść o tym, że miejsce Ukrainy jest w Europie
Mykoła Riabczuk w przenikliwych tekstach pokazuje, dlaczego wybuchła wojna w Ukrainie. Obnaża mity rosyjskiej propagandy, punktuje bierność Zachodu, ale i uczciwie zauważa słabość ukraińskiej państwowości oraz postsowiecką mentalność części jej obywateli. Porównuje Ukraińców do czarnoskórych mieszkańców USA, którzy po latach dyskryminacji zdobywają się na emancypację od dawnych panów. To trudny proces, w którym trzeba zerwać z wyobrażeniem o sobie jako kimś gorszym, "kuzynie ze wsi", wymagającym potężnego opiekuna ze Wschodu.
Riabczuk łączy celne analizy z dyskretnym humorem. Dowodzi też, że jego ojczyzna ma przed sobą wielką szansę. Tylko od naszej wspólnej mobilizacji zależy, czy Ukraina stanie się trwałą częścią demokratycznej wspólnoty europejskiej, czy też znajdzie się za nową "żelazną kurtyną".
Książka uhonorowana w 2022 roku Nagrodą im. Tarasa Szewczenki, najważniejszym ukraińskim wyróżnieniem dla twórców kultury

Mykoła Riabczuk (ur. 1953) – jeden z najwybitniejszych współczesnych ukraińskich intelektualistów; poeta, eseista, nauczyciel akademicki, wykładający między innymi na Princeton University. Urodzony w Łucku na Wołyniu, skończył studia z dyplomem inżyniera mechanika na Politechnice Lwowskiej (1977) i zaocznie Instytut Literacki M. Gorkiego w Moskwie (1988). Z powodu publikacji w drugim obiegu musiał podejmować się różnych prac fizycznych m. in. był oświetleniowcem w teatrze i pracownikiem działu technicznego w szpitalu. W latach 1984–1996 redaktor magazynu "Wseswit" (ukraińskiego odpowiednika "Literatury na Świecie"), obecnie pracownik Ukraińskiej Akademii Nauk. Od 2014 r. przewodniczący jury Literackiej Nagrody Europy Środkowej "Angelus". Po polsku ukazały się m. in. jego książki: Dwie Ukrainy (2004) i Ogród Metternicha (2010).

Powyższy opis pochodzi od wydawcy.