Informujemy, że serwis ten wykorzystuje pliki Cookie. Aby dowiedzieć się więcej kliknij tutaj.
Wersja mobilna [przełącz]

Mirga Gražinytė-Tyla - Weinberg: Symponies Nos. 2 & 21

Flaga Polska 10 maja 2019, piątek
Arysta: Mirga Gražinytė-Tyla
Wytwórnia: Universal
Klasyka

Mirga Gražinytė-Tyla, litewska artystka i Dyrektor Muzyczna City of Birmingham, jest pierwszą kobietą dyrygentem, która dołączyła do firmy Deutsche Grammophon w czasie jej istnienia (120 lat).
Wiadomość o jej przyjęciu do CBSO trafiła do mediów w 2016 roku, gdy zaledwie kilka miesięcy po dołączeniu do orkiestry została jednomyślnie wybrana na stanowisko, które w przeszłości zajmowali Sir Simon Rattle, Sakari Oramo i Andris Nelsons. Od tamtej pory współpraca rozkwita, a charyzma i innowacyjność artystki zyskały uznanie krytyków.
Sunday Times napisał: "Mirga pokazała swoją pasję do różnorodnych stylów muzycznych, ze szczególnym upodobaniem mniej znanego repertuaru klasycznego". Z kolei The Observer nazwał ją: "hipntyzującą i niemożliwą do powstrzymania". Takie wyróżnienia to część tzw. "Mirgamanii" – termin stworzony przez brytyjską prasę, wynikający z ogromnego zainteresowania jej działalnością i niezwkle ciepłego przyjęcia przez publiczność, krytyków i media.
Większość muzyków poproszonych o wskazanie największych kompozytorów XX wieku, wskazałaby Strawińskiego, Prokofiewa czy Ravela, ale Mirga Gražinytė-Tyla jest zdeterminowana, aby wzbogacić tę listę o Mieczysława Wajnberga. Litewska dyrygentka rozpoczyna swoją współpracę z Deutsche Grammophon wydaniem albumu poświęconego muzyce Wajnberga, którego uważa za "skandalicznie niedocenionego kompozytora". Nagrała wczesną II Symfonię oraz jedno z jego ostatnich dzieł – XXI Symfonię "Kaddish" z orkiestrą Kremerata Baltica. W nagraniu XXI Symfonii wzięła udział również CBSO i Gidon Kremer. Sesję zrealizowano przy wsparciu Instytutu Adama Mickiewicza.
Gražinytė-Tyla urodziła się w Wilnie w sierpniu 1986 r. Ukończyła dyrygenturę chóralną i orkiestrową na Uniwersytecie Muzycznym i Sztuk Pięknych w Grazu. Następnie kontynuowała studia w Lipsku, Bolonii i Zurychu. Przełom w jej w karierze nastąpił w 2012 roku, kiedy wygrała prestiżowy Nestlé and Salzburg Young Conductors Competition. W 2013 r. została mianowana Pierwszą Kapelmistrzynią Opery Berneńskiej, a od 2015 do 2017 r. była Dyrektor Muzyczną Salzburg Landestheater. Wzięła udział w programie Gustavo Dudamel Fellowship w Los Angeles Philharmonic w sezonie 2012-13, następnie przez dwa sezony pełniła funkcję dyrygenta-asystenta orkiestry, a w sezonie 2016-17 jako II dyrygent.
Spis utworów:
Mieczysław Weinberg (1919 - 1996)
Symphony No. 2 For String Orchestra, Op. 30
1. I. Allegro Moderato
2. II. Adagio
3. III. Allegretto
Symphony No. 21, Op. 152 "Kaddish“
4. I. Largo
5. II. Allegro Molto
6. III. Largo
7. IV. Presto
8. V. Andantino
9. VI. Lento