Informujemy, że serwis ten wykorzystuje pliki Cookie. Aby dowiedzieć się więcej kliknij tutaj.
Wersja mobilna [przełącz]

Miłosz Pękala - Pieces In Different Tempos

Flaga Polska 19 listopada 2021, piątek
Arysta: Miłosz Pękala
Wytwórnia: Sonic Distribution
Alternatywa

Gusstaff Records z dumą prezentuje nową płytę Miłosza Pękali. Osiem utworów na wibrafon, oldschoolową elektronikę, MIDI i 8-bitowe rytmy wyjęte jakby żywcem ze starych gier komputerowych. Wśrod tych utworów znajdziemy też jeden przedziwny cover zespołu Mouse On Mars.
Miłosz Pękala to perkusista i wibrafonista, który przez całe artystyczne życie stara się udowodnić, że gra na instrumentach perkusyjnych jest równie wymagająca co gra na fortepianie czy skrzypcach. Sam mówi o sobie:
"Najpierw jestem człowiekiem, potem artystą, potem muzykiem a na końcu perkusistą".
Choć Pękala specjalizuje się w grze na wibrafonie i instrumentach latynoamerykańskich to równie swobodnie czuje się programując do zadań muzycznych Gameboy'e, układając sekwencje komunikatów MIDI wysyłanych do analogowych syntezatorów czy pełniąc rolę technika studyjnego i reżysera dźwięku w jednym. Jego estetyczne wybory oscylujące wokół minimal music, muzyki eksperymentalnej, noise umiejscawiają jego aktywność na styku awangardy i kultury popularnej. Choć ma na swoim koncie nagrody zarówno za działalność artystyczną, edukacyjną i naukową nie czuje się spełniony. Cały czas poszukuje nowych form wyrazu i pól artystycznej eksploracji. Na co dzień współpracuje z Bartoszem Weberem (MIR), Magdaleną Kordylasińską (Pękala Kordylasińska Pękala), Andrzejem Bauerem (Chain Ensemble), Hubertem Zemlerem i grupą Mitch&Mitch. Za swoje kierunkowskazy na drodze artystycznej uznaje m. in. przyjaciół z Lado ABC, Felixa Kubina ale i twórców poznanych poprzez realizację ich partytur: Steve'a Reicha, Iannisa Xenakisa, Karlheinza Stockhausena, Johna Cage'a, Igora Strawińskiego. Nagrany w 2021 roku album 8 pieces in different tempos (Gusstaff Records) stanowi przeciwwagę do jego solowych, perkusyjnych wydawnictw Monopercussion 1 i Monopercussion 2 (Bółt). Na wszystkich udowodnia, że Miłosz Pękala – perkusista to nie tylko maszyna zdyscyplinowana do uderzania w różne rodzaje powierzchni ale wrażliwy, posiadający bogatą wyobraźnię i wszechstronne umiejętności artysta.
Pękalę można spotkać w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina gdzie pracuje jako adiunkt, w muzeach prezentujących sztukę współczesną które zwiedza z dziećmi lub we wsi na północny-wschód od Warszawy w której znajduje się jego dom i pracownia.
Okładka: Macio Moretti
Lista utworów:
1. International Karate
2. Juju (Mouse On Mars cover)
3. Game #1
4. Slow #1
5. Contra
6. Slow #2
7. Plateau
8. Slow #3