Informujemy, że serwis ten wykorzystuje pliki Cookie. Aby dowiedzieć się więcej kliknij tutaj.

Mieczysław Kosz - Polish Radio Jazz Archives Volume 37: Mieczysław Kosz Volume 2

Flaga Polska 26 maja 2023, piątek
Arysta: Mieczysław Kosz
Wytwórnia: Dressler
Blues/Jazz

Polish Radio Jazz Archives 37 – Mieczysław Kosz Volume 2"
Mieczysław Kosz był kimś zupełnie wyjątkowym na polskiej scenie jazzowej przełomu lat 60. i 70. ubiegłego stulecia. Oto drugi już zestaw nagrań tego pianisty, wydanych w serii "Polish Radio Jazz Archives", spośród wynalezionych w Archiwum Polskiego Radia i nigdy dotąd nie prezentowanych na płytach.
Piano, solo, duo, trio...
Pierwsza płyta z nagraniami niewidomego mistrza fortepianu Mieczysława Kosza ukazała się w serii "Polish Radio Jazz Archives", wydawanej przez Agencję Muzyczną Polskiego Radia, przed dziesięciu laty. Pięć lat temu została wznowiona w przeddzień polskiej premiery filmu Macieja Pieprzycy "Ikar. Legenda Mietka Kosza".
Mieczysław Kosz był postacią wyjątkową w polskim jazzie przełomu lat 60. i 70. ubiegłego stulecia. Nazywany lirykiem polskiego jazzu, w swym krótkim życiu zdążył zawojować nie tylko sceny Krakowa, Warszawy, Wrocławia, czy Sopotu, ale też Wiednia, Montreux i Paryża.
Oto drugi zestaw nagrań Mieczysława Kosza wynalezionych w Archiwum Polskiego Radia. Szesnaście utworów zarejestrowanych w latach 1967-1971, głównie w studiach Polskiego Radia, dwa zaś pochodzą z recitalu Kosza w warszawskiej Filharmonii Narodowej podczas Jazz Jamboree '70. Nagrania te nigdy wcześniej nie były prezentowane na płytach.
Połowa z proponowanych utworów jest autorstwa Mieczysława Kosza. Reszta to jazzowe standardy, popowe hity polskie i zagraniczne, a nawet nokturn Ferenca Liszta i melodia ludowa. Wszystkie interpretowane przez Kosza w sposób niedostępny nikomu innemu. Muzyka była dla tego pianisty sposobem wyrzucenia z siebie kłębiących się w nim emocji, nie zaś patentem na wirtuozerskie tanie sztuczki.
Większość umieszczonych na płycie nagrań prezentuje Kosza solo na fortepianie. Jest tu też jednak miniatura nagrana w duecie z basistą Bronisławem Suchankiem oraz trio z Januszem Kozłowskim na kontrabasie i Sergiuszem Perkowskim na perkusji.
Do dzisiaj nie ma pewności, czy to, że ledwie dwudziestodziewięcioletni, niewidomy Mieczysław Kosz w ostatnim dniu maja 1973 roku wypadł z okna wynajmowanego pokoju, na trzecim piętrze kamienicy przy ulicy Pięknej w Warszawie, to był nieszczęśliwy wypadek, czy powodowane impulsem chwili samobójstwo. Pewne jest, że była to śmierć przedwczesna i olbrzymia strata dla polskiej muzyki i kultury.
Płytę zamykają dwa krótkie fragmenty wypowiedzi Mieczysława Kosza, pochodzące ze zrealizowanych przez Polskie Radio programów Andrzeja Jaroszewskiego i Krystyny Melion.
W serii "Polish Radio Jazz Archives", wydawanej przez Agencję Muzyczną Polskiego Radia, można znaleźć najciekawsze nagrania jazzowych sesji i koncertów z Archiwum Polskiego Radia. Dotychczas ukazały się płyty z nagraniami m. in. Krzysztofa Komedy, Zbigniewa Seiferta, Wojciecha Karolaka, Janusza Skowrona, Zbigniewa Namysłowskiego, Stana Getza, Dona Ellisa, Dizzy Gillespiego i wielu innych. Miłośnikom jazzu polecamy przyjrzenie się tej serii bliżej.
Tracklista (TT 77:50):
1. Autumn Leaves (3:35)
2. Wspomnienie (8:19)
3. Sygnały (5:34)
4. Bajka (5:35)
5. Stella By Starlight (4:37)
6. Cała jesteś w skowronkach (4:12)
7. Michelle (3:05)
8. Dla ciebie (3:57)
9. Solar (4:27)
10. Misty (2:19)
11. Elza (5:45)
12. Granada (5:09)
13. Przez rytm do serca (3:56)
14. 3. Nokturn As-dur /Marzenie miłosne (3:56)
15. Dwie szklaneczki winaJerzy Abratowski (3:53)
16. Ej-że ino fijołeczku leśnymel. tradycyjna (5:02)
17. Wywiad Krystyny Melion z Mieczysławem Koszem (fragment) (1:15)
18. Wypowiedź Mieczysława Kosza w audycji A. Jaroszewskiego (fragment) (2:27