Informujemy, że serwis ten wykorzystuje pliki Cookie. Aby dowiedzieć się więcej kliknij tutaj.

Mark Riebling - Kościół szpiegów

Flaga Polska 14 września 2016, środa
Autor: Mark Riebling
Wydawnictwo: Literackie
Literatura Faktu

Niezwykły dokument historyczny i doskonała powieść szpiegowska w jednym! Ta książka zmienia spojrzenie na II wojnę światową i współczesną historię kościoła katolickiego.
Milczenie Watykanu wobec okrucieństw nazizmu pozostaje jedną z największych kontrowersji naszych czasów. Historycy oskarżali Piusa XII o współudział w Holokauście, nazywając go „papieżem Hitlera”. Jednak kluczowa część tej historii pozostawała do dziś niedopowiedziana. Ujawnia ją na kartach swojej, na poły historycznej, na poły sensacyjnej książki, amerykański historyk, eseista i analityk polityczny - Mark Riebling.
Pius przewodził największemu kościołowi, najmniejszemu państwu i najstarszej organizacji szpiegowskiej na świecie. Święty, ale skryty. Z datków na kościelne organizacje charytatywne opłacał tajnych kurierów i ukradkiem nagrywał swoje spotkania z nazistowskimi generałami. Kiedy dowiedział się o Holokauście, postanowił rozegrać z Hitlerem własną grę. Wysyłał mu życzenia urodzinowe, a jednocześnie spiskował w celu obalenia Führera. Obawiając się, że jawny protest pogrzebałby jego tajne plany, nigdy nie wypowiedział głośno „płomiennych słów” na temat Hitlera i nazizmu, które cisnęły mu się na usta.
Szpiedzy Kościoła obnażają z detalami tę szokującą intrygę spod znaku „krzyża i szpady”. Uzbrojeni Jezuici kradną plany domu Hitlera. Katolicki wydawca pokonuje Aply, przewożąc w sportowym samolocie sekrety szefa straży przybocznej Führera. Strażnik watykańskiej krypty przewodzi siatce szpiegowskiej, która wykrada wojenne plany Niemców i rani Hitlera w zamachu bombowym.
Trzymająca w napięciu do ostatnich stron, bazująca na tajnych stenogramach i aktach książka "Szpiedzy Kościoła" rzuca nowe światło na historię II wojny światowej. Riebling uchyla drzwi Watykanu, ujawniając najbardziej zdumiewające wydarzenia z historii papiestwa i zmieniając postrzeganie tego, jak największa na świecie instytucja moralna radziła sobie z największym kryzysem moralnym w historii.