Czasy i gatunki błyskawicznie się zmieniają, zgoda społeczna chyli się ku upadkowi, równowaga ekologiczna ulega zachwianiu. Adam Pierwszy, dobrotliwy przywódca Bożych Ogrodników – sekty religijnej dążącej do połączenia nauki z religią oraz ocalenia światowej flory i fauny – od dawna przepowiada nadejście katastrofy, która odmieni Ziemię nie do poznania. I oto spełnia się jego przepowiednia. Ginie prawie cała ludzkość. Z życiem uchodzą dwie kobiety: Ren, młoda tancerka trapezowa zamknięta w ekskluzywnym klubie ze striptizem, i Toby, Boża Ogrodniczka zabarykadowana w luksusowym spa, w którym wiele produktów kosmetycznych jest jadalnych. Czy przeżył ktoś jeszcze? Przyjaciółka Ren, bioartystka Amanda? Ekowojownik Zeb, jej ojczym? Dawny kochanek Ren, Jimmy? A może krwiożerczy paintbólowcy? Nie wspominając o KorpuSOKorpie, tajemniczej, skorumpowanej służbie bezpieczeństwa strzegącej interesów władzy. W czasie gdy Adam Pierwszy i jego zwolennicy przemierzają zmieniony świat, Ren i Toby szukają z niego ucieczki, co prowadzi do niespodziewanego, poruszającego zakończenia powieści.
"Rok Potopu" to powieść mroczna, subtelna, brutalna, dająca do myślenia i pełna posępnego humoru. Margaret Atwood w najwyższej formie.
"»Rok Potopu« to książka pasjonująca, na czasie. Atwood kreuje w pełni wiarygodny futurystyczny świat, w którym to przede wszystkim ludzie są zwierzętami".
Susan Kelly, "USA Today"
"Margaret Atwood, zasługująca na Nagrodę Nobla, u szczytu swoich przeogromnych możliwości twórczych".
"Elle"
"Margaret Atwood ma nadzwyczajny dar proroczy... z pietyzmem konstruuje dystopijny świat, ilustrowany czternastoma hymnami w stylu Blake'a, tylko o kilka kroków oddalony od naszego własnego".
"Vogue"
"Jedna z moich ulubionych książek w tym roku. Atwood jest geniuszem, a ta powieść zawiera w sobie nieprzebrane skarby".
Jamie Byng, list do Amazona
"Nowy Nieznany Świat. Atwood wspaniale opowiada na nowo historię znaną z »Oryks i Derkacza«, ustami innych postaci i skupiając się na innych szczegółach".
"The New York Times"
"Przewrotna, trzymająca w napięciu i mądra powieść dystopijna Atwood z głęboką troską i sowizdrzalskim humorem ukazuje tragedię, do jakiej doprowadzić mogą współczesne zaniedbania w ochronie środowiska".
Donna Seaman, "Booklist"
"Odważna powieść, pełna pomysłów i wymysłów, ogólnie bardziej optymistyczna od „Oryks i Derkacza".
"Publishers Weekly"
"»Rok potopu« – powieść o wartkiej fabule thrillera [... ] przepojona ironią [Atwood], jej darem do wymyślania nazw i zabawy słowami, oraz zjadliwą, osadzoną w realizmie inwencją".
"The Times"
"Jedna z najważniejszych współczesnych pisarek".
"Guardian"
"Jest zaangażowaną, pełną pomysłów powieściopisarką, ale i poetką z obsesją na punkcie języka i jego magicznych mocy".
Elaine Showalter, "London Review of Books"
"W jej dynamicznej, suchej, a zarazem pełnej namiętności prozie nie ma chyba ani jednego zdania, które nie pełniłoby ważnej funkcji, nie dokładałoby kolejnego elementu do obrazu, który rozrasta się do ogromnych rozmiarów".
John Updike, "The New Yorker"
"Thriller przyprawiający o szybsze bicie serca".
"The Washington Post Book World"
"Któż inny jak nie Atwood potrafiłby znaleźć humor w postapokaliptycznym świecie, jednocześnie dyskretnie i błyskotliwie poszukując odpowiedzi na pytanie, jak żyć na zagrożonej planecie".
"Kansas City Star"
"Atwood jest zabawna i pomysłowa, to wybitna pisarka i prawdziwa myślicielka... „Rok Potopu” to nie proroctwo, ale niepokojąco realistyczna wizja".
"The New York Times Book Review"