Informujemy, że serwis ten wykorzystuje pliki Cookie. Aby dowiedzieć się więcej kliknij tutaj.

Marek Wilczyński - Bolek i Lolek na Dzikim Zachodzie

Flaga Polska 9 grudnia 2022, piątek
Arysta: Marek Wilczyński
Wytwórnia: e-Muzyka
Filmowa

W 1986 roku Bolek i Lolek ruszyli na pełnometrażowy podbój Dzikiego Zachodu. Film, zrealizowany na bazie serialu telewizyjnego z 1972 roku, mocno różnił się od pierwowzoru. Choćby za sprawą zupełnie nowej muzyki. Absolutnie wyjątkowej.
Marek Wilczyński, kompozytor współpracujący z Studiem Filmów Rysunkowych od połowy lat 70. , to twórca osobny. Zjawisko. Takie, które trudno byłoby porównywać z jakimkolwiek innym kompozytorem w Polsce czy poza jej granicami. Grał w krakowskim Zdroju Jana, studiował muzykologię na Uniwersytecie Jagiellońskim i zgłębiał tajniki muzyki elektronicznej pod czujnym okiem Józefa Patkowskiego, założyciela Studia Eksperymentalnego Polskiego Radia. Brał jedocześnie udział w warsztatach jazzowych w Chodzieży i porażał swoją wyobraźnią w ilustrowaniu filmów animowanych. Muzyka do "Bolka i Lolka na Dzikim Zachodzie" to zaskakujący mariaż różnorodnych wpływów. Z jednej strony stylistyka country jest tu obecna niemal cały czas, choć przełamywana na różne sposoby – a to syntezatorowymi interwencjami i zabawą z prędkościami taśmy, a to odniesieniami do flamenco. Kompozytor zręcznie połączył brzmienia analogowych instrumentów Mooga czy Korga z żywymi brzmieniami perkusjonaliów czy gitar. Tworzył w ten sposób intrygujące, ciekawe faktury, co słychać m. in. w rozmarzonym "Miasteczku I", melancholijnym "Powrocie szeryfa" oraz majestatycznej "Prerii".
Oryginalną muzykę Marka Wilczyńskiego uzupełniło kilka piosenek napisanych przez Andrzeja Korzyńskiego i zaaranżowanych w stylistyce zawieszonej w połowie drogi między "Akademią Pana Kleksa" a Frankiem Kimono. Niektóre z nich zaśpiewał zresztą Piotr Fronczewski (w filmie wcielający się w rolę czarnego charakteru, Jimmy'ego Pif-Pafa).
Wszystkie nagrania z filmu "Bolek i Lolek na Dzikim Zachodzie" zostały zremasterowane z oryginalnych taśm z archiwum dźwiękowego Studia Filmów Rysunkowych. W książeczce znalazł się tekst o filmie i twórcach oraz kadry z poszczególnych odcinków. Wydawnictwo jest częścią całej serii płyt przygotowanej przez Studio Filmów Rysunkowych i GAD Records z okazji obchodów 75-lecia Studia.
Lista utworów:
1. Dziki Zachód
2. Pif-Paf I
3. Motyw przewodni I
4. Miasteczko II
5. Żyd
6. Rodeo
7. Afera
8. Koń
9. Preria I
10. Porwanie
11. Powrót szeryfa
12. Indianie / Galop
13. Piosenka szeryfa
14. Motyw przewodni II
15. Miasteczko II
16. Worek
17. Wąwóz
18. Pif-Paf II
19. Piosenka Pif-Pafa
20. Lolita
21. Sępy
22. Preria II
23. Powrót do miasta
24. Próba
25. Piosenka mieszkańców
26. Motyw przewodni III (napisy końcowe)
Bonus Tracks
27. Motyw niewykorzystany I
28. Motyw niewykorzystany II
29. Piosenka Pif-Pafa (wersja II)
30. Afera (wersja próbna)