Informujemy, że serwis ten wykorzystuje pliki Cookie. Aby dowiedzieć się więcej kliknij tutaj.

Marcin Szelest - Marcin Leopolita: Musica Liturgica

Flaga Polska 7 kwietnia 2023, piątek
Arysta: Marcin Szelest
Wytwórnia: Universal
Klasyka

Oddajemy w Państwa ręce kolejny, dwunasty już album z muzyką staropolską, tym razem XVI-wieczną. Bezpośrednią inspiracją do jego nagrania było zaproszenie Wrocław Baroque Ensemble do Lwowa, Kijowa oraz Wilna jesienią 2021 roku. Włączyliśmy wówczas do programu koncertów fragmenty Missa Paschalis Marcina Leopolity, a także Liturgii Rekwialnej Mykoły Dyleckiego. Okazało się, że to właśnie kompozycja Leopolity wywoływała największe poruszenie wśród słuchaczy, szczególnie podczas koncertu w katedrze św. Aleksandra w Kijowie. Wtedy zapadła decyzja, by nagrać to dzieło, które także nas zachwyciło mistrzostwem kompozytorskim.
Z twórczości Leopolity zachowało się niewiele utworów, tak więc pomysł zarejestrowania Missa Paschalis szybko przekształcił się w projekt nagrania dzieł wszystkich tego kompozytora. Wszystkie zachowane kompozycje, poza mszą, przetrwały w postaci tabulatur organowych. Dlatego też zwróciłem się do Marcina Szelesta z prośbą o współpracę przy tym przedsięwzięciu oraz o wykonanie na organach dzieł Leopolity zachowanych w tabulaturach. W toku dyskusji nad kształtem płyty postanowiliśmy, że w drugiej części będzie miała ona formę liturgii; doboru utworów organowych niebędących dziełami Leopolity, a także ustalenia układu całości dokonał Marcin Szelest.
Płyta została zarejestrowana w Olkuszu, we wspaniałym akustycznie wnętrzu bazyliki św. Andrzeja Apostoła, gdzie znajdują się historyczne organy zbudowane w pierwszej połowie XVII wieku przez Hansa Hummla i Jerzego Nitrowskiego. W ten sposób przygotowywana przez nas kolekcja nagrań poświęconych muzyce I Rzeczypospolitej poszerzyła się o kolejnego twórcę i kolejny ośrodek, a także o wybitne dzieła polifonii renesansowej. Lwów, w którym urodził się Leopolita, a także do którego pod koniec życia powrócił, był wówczas niezwykle ważnym muzycznym centrum, leżącym na skrzyżowaniu różnych kultur i wyznań. Tym razem Wrocław Baroque Ensemble wystąpił w męskim składzie, co jest nawiązaniem do XVI-wiecznej tradycji wykonawczej.
Andrzej Kosendiak
Lista utworów:
Musica Liturgica
Anonim
1. Phantasia secundi toni (2:34)
Marcin Leopolita
2. Introitus. de Commune Apostolorum: Mihi autem nimis honorati sunt amici tui Deus – Gloria Patri(2:52)
3. Introitus in festo Pentecostes]: Spiritus Domini replevit orbem terrarum – Gloria Patri(3:48)
4. Introitus in feria secunda infra Octavam Pentecostes]: Cibavit eos ex adipe frumenti Alleluia (2:08)
Wacław z Szamotuł
5. Introitus. in die Apostolorum Petri et Pauli: Nunc scio vere – Gloria Patri(4:11)
Marcin Leopolita
6. Paduana – Galliarda]* (3:21)
7. Resurgente Christo Domino (4:50)
Anonim
8. Introitus in festo Paschae]: Resurrexi et adhuc tecum sum (2:12)
Marcin Leopolita
9. Missa Paschalis: Kyrie (2:21)
10. Missa Paschalis: Gloria (4:32)
Francesco Maffon
11. Fantasia in d]* (3‘20)
Anonim
12. Prosa de Resurrectione Domini. Nostri. Jesu. Christi]: Victimae Paschali – Agnus redemit oves – Dic nobis Maria – Tropus ad placitum – Credendum est magis (5:45)
Marcin Leopolita
13. Missa Paschalis: Credo (8:00)
Francesco Maffon
14. Fantasia in g]*
Marcin Leopolita
15. Missa Paschalis: Sanctus – Benedictus (3:34)
16. Missa Paschalis: Agnus Dei (3:28)
Czas całkowity: (59:03)
*premiera fonograficzna