Osadzona w XVII wieku oniryczna podróż w głąb ludzkiej psychiki naznaczonej koszmarem wojny…
Jest rok 1661. Trwa wojna polsko-moskiewska. Kolejne krwawe konflikty wyniszczają Rzeczpospolitą. Przez spustoszone potopem szwedzkim ziemie Sandomierszczyzny podąża ku swej chorągwi cudem oswobodzony z moskiewskiej niewoli, zasłużony weteran, Samuel Tyburcy Rużyński. Nim jednak dotrze do celu, czeka go rozliczenie z przeszłością. Niczym w malignie błądzi po zrujnowanych miejscowościach nawiedzanych przez dziwne zdarzenia, które rozgrywają się po części w rzeczywistości, a po części w okaleczonych przez okrucieństwa wojny umysłach ludzi. Przewijają się postacie jak zjawy – jedne raz pierwszy napotkane, inne z przeszłości bohatera – przywodząc na myśl korowód danse macabre.
Czy Samuel Tyburcy Rużyński jest naprawdę tym, za kogo się uważa? Czy może ufać swoim zmysłom? Nawiedzają go męczące sny oraz wizje na jawie, w których być może tkwi klucz do rozwiązania dręczących go problemów. Przezwyciężenie ich stanowi jednak tylko punkt wyjścia do wiwisekcji jego pragnień i porażek ostatnich lat. Wydaje się, że stare błędy są już nie do naprawienia. Lecz czy na pewno? Samuel staje przed wielkim moralnym dylematem…
Intymny taniec ze śmiercią w dobie siedemnastowiecznych wojen, a zarazem opowieść o dwoistości natury ludzkiej skłonnej z tą samą intensywnością zarówno czynić dobro, jak i wyrządzać zło. Co jednak o tym decyduje i co przechyla szalę? Sięgnij po tyleż niezwykłą, co znakomicie napisaną powieść historyczną Łukasza Wnuka.
Powyższy opis pochodzi od wydawcy.