Informujemy, że serwis ten wykorzystuje pliki Cookie. Aby dowiedzieć się więcej kliknij tutaj.
Wersja mobilna [przełącz]

Lucjan Kaszycki - Doktor Murek

Flaga Polska 17 lipca 2020, piątek
Arysta: Lucjan Kaszycki
Wytwórnia: e-Muzyka
Filmowa

Dwie orkiestrowe suity przygotowane przez kompozytora na bazie oryginalnych partytur z ilustracji muzycznej do "Doktora Murka", zarejestrowane przez Orkiestrę PRiTV w Warszawie pod batutą Jana Pruszaka w 1979 roku. "Doktor Murek" w najsmaczniejszej z możliwych pigułce.
"Doktor Murek" opowiadał o zawodowym i moralnym upadku tytułowego bohatera, w którego wcielił się Jerzy Zelnik. Niespokojne losy niedoszłego prawnika (i wróżbity), odmalowane na szerokim tle II Rzeczpospolitej, trzymały widzów serialu Witolda Lesiewicza w napięciu. W pamięć zapadała także muzyka Lucjana Kaszyckiego, który w momencie premiery "Doktora Murka" miał za sobą długą karierę w świecie muzyki filmowej (naznaczoną m. in. współpracą z Wojciechem Jerzym Hasem). Był dojrzałym kompozytorem, który do serialu Lesiewicza wniósł różnorodność podążającą za zmiennym charakterem każdego z siedmiu odcinków. I doskonale to słychać w suitach przygotowanych niemal równolegle z właściwą ilustracją dźwiękową. To rozbudowane, intrygujące formy, pełne majestatycznych partii smyczkowych (ale też ciekawie wykorzystanego piana Fendera).
Nagrania obu suit zremasterowano z oryginalnych taśm z archiwum Polskiego Radia. W książeczce fotosy z planu oraz krótki tekst na temat serialu i muzyki. Album kontynuuje filmową serię GAD Records, w której ukazały się m. in. "Dzięcioł" Henryka Kuźniaka i Juliusza Loranca, "07 zgłoś się" Włodzimierza Korcza czy "Tulipan" Andrzeja Korzyńskiego. W przygotowaniu kolejne tytuły.
Skład:
Orkiestra PRiTV w Warszawie pod dyrekcją Jana Pruszaka
Lista utworów:
Suita I
1. Temat główny
2. Malowane chaty
3. Arletka
4. Portret Miki
5. Pod semaforem
6. W lustrach pałacyku
Suita II
7. Za horyzontem
8. Tajemnica nagrobka
9. Spotkania w Adrii
10. Zielone łąki
11. Śmierć Miki
12. Fuga i Epilog