Informujemy, że serwis ten wykorzystuje pliki Cookie. Aby dowiedzieć się więcej kliknij tutaj.
Wersja mobilna [przełącz]

Limboski - Ucieczka Saula

Flaga Polska 25 października 2019, piątek
Arysta: Limboski
Wytwórnia: Dressler
Blues/Jazz

Limboski nagrał nową płytę. "Ucieczka Saula" – bo taki tytuł nosi – wyznacza zupełnie nowy kierunek w twórczości tego artysty. Wcześniej lubował się w vintage'owych brzmieniach, grał solówki gitarowe i raczej stronił o bitów i sampli. Teraz zaserwował nam zupełnie unikalne połączenie avant popu z frapującą elektroniką, a tekstowo osiąga wyżyny poetyckiej wielobarwności. Pobyt w Berlinie dał artyście mnóstwo inspiracji.
Przy tym wszystkim Limboski zachował swój styl i charakterystyczny pazur, a melodie wpadają w ucho jak zawsze: "W Berlinie przesiąkłem tytoniowym dymem i, co było doświadczeniem uwalniającym, poznałem wielu współczesnych artystów muzyki elektronicznej, o którym nie miałem pojęcia. Nie zrobiłem żadnej artystycznej wolty – po prostu włączyłem do swojej muzyki nowe środki wyrazu, przestałem się ich bać".
W warstwie tekstowej Limboski też odchodzi od sztampy. Liryka miłosnej ballady ustąpiła miejsca realizmowi magicznemu z dominującym motywem wody i podróży. Pojawiły się odniesienia do psychologii Carla Gustawa Junga (Czarna Noc Duszy), oniryczne morskie opowieści (inspirowany twórczością Josepha Conrada "Czy widziałeś już tę smugę?" ), ale też ocierająca się o manifest pokoleniowy historia samotnej singielki po trzydziestce ("Kino nocne").
Kluczem do tekstów na płycie jest natomiast tajemnicza postać tytułowa: "Saul to bohater mojego niedokończonego opowiadania, który pewnego dnia zostawia dom i rodzinę, wsiada na małą łódź i opuszcza swoją wioskę. Płynąc w dół rzeki obserwuje przesuwający się powoli krajobraz i wspomina różne wydarzenia ze swojego życia, z którego właśnie uciekł – rzeka kołysze jego łódź i powoli unosi go ku przeznaczeniu. Widzi brzeg i może w każdej chwili wysiąść, ale tego nie robi. To bardzo symboliczna opowieść, a jej ścieżką dźwiękową jest ta płyta. Każda piosenka to małe wspomnienie Saula, który zanim wszedł na łódź sporo przeżył".
Lista utworów:
1. Na statku
2. Chwile
3. W naszym nowym mieszkaniu
4. Czarna noc duszy
5. Czarny pies
6. Kino nocne (saul edit)
7. Gdzieś tam
8. Czy widziałeś już tę smugę
9. Prośba
10. Matce ziemi
11. Idź przez rzekę