Informujemy, że serwis ten wykorzystuje pliki Cookie. Aby dowiedzieć się więcej kliknij tutaj.

Laurent Binet - Siódma funkcja języka

Flaga Polska 16 maja 2018, środa
Autor: Laurent Binet
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Powieść

Filozoficzna bomba, semiologiczna petarda, językowy majstersztyk. Po prostu thriller intelektualny. Powieść spiskowa z wielkimi filozofami i semiologami w rolach głównych.
25 lutego 1980 roku Roland Barthes, czołowy francuski intelektualista i teoretyk semiologii, zostaje potrącony przez furgonetkę niedaleko paryskiego Collège de France. Miesiąc później umiera w szpitalu. Banalny wypadek drogowy? Przypadkowa śmierć? A może zakamuflowane zabójstwo? Może komuś przeszkadzało, że Barthes odkrył klucz do siódmej funkcji języka – magicznej mocy, pozwalającej przejmować kontrolę nad myślami i działaniami drugiego człowieka? Komisarz Jacques Bayard, z pomocą Simona, młodego doktoranta, podejmuje śledztwo, które całkowicie odmieni ich życie.
Paryż lat 80. XX wieku. Wielcy filozofowie i semiolodzy, od Michela Foucaulta i Gilles'a Deleuze'a, przez Jacques'a Derridę i Julię Kristevą, po Johna Searle'a i Umberta Eco, wplątani w grę francuskich i bułgarskich służb specjalnych, sycylijskiej mafii, lewicowych i prawicowych organizacji terrorystycznych. A wszystko w dyskretnym cieniu prezydenckiej kampanii wyborczej roku 1981, w której naprzeciw siebie stają Giscard d'Estaing i Mitterrand.
"Intelektualny thriller w stylu powieści spiskowych Umberta Eco".
"The Washington Post"
"Bezczelna i dowcipna satyra na światek zapatrzonych w siebie intelektualistów".
"Télérama"
"Mieszanka kryminału i filozoficznej farsy".
"Le Monde"
"Pomysłowa i przezabawna parodia thrillerów ezoterycznych".
"Corriere della Serra"
"Totalnie zakręcony kryminał o ikonach French Theory".
"Le Nouvel Observateur"