Informujemy, że serwis ten wykorzystuje pliki Cookie. Aby dowiedzieć się więcej kliknij tutaj.
Wersja mobilna [przełącz]

Kuba Stankiewicz - Film Story

Flaga Polska 17 października 2020, sobota
Arysta: Kuba Stankiewicz
Wytwórnia: Jazz Sound
Blues/Jazz

Płyta "Film Story" wybitnego pianisty to piękne, tym razem w pełni autorskie podsumowanie "filmowego" etapu jego kariery, gdy z właściwą sobie delikatnością i szacunkiem dla oryginalnych kompozycji czytał partytury Wojciecha Kilara, Victora Younga, Bronisława Kapera i Henryka Warsa.
Muzyka zawarta na tym albumie nie jest - wbrew tytułowi - muzyką filmową. Choć mogłaby nią być, bo dzięki swojej melodyjnej ilustracyjności dobrze służy wyobraźni słuchacza; jest jak rozwijająca się niespiesznie, filmowa (a może: serialowa?) opowieść. Brzmią w niej echa tego, czym Kuba zajmował się kiedyś - i będzie to dla miłośników jazzu granego na fortepianie dobra zabawa w skojarzenia - ale przede wszystkim jest wyrazem ekscytacji, z jaką, by tak rzec, pianista swingujący, wychodzi... poza swing.
Klasyczne trio - fortepian, kontrabas i perkusja - ma tu więcej rytmicznej i harmonicznej swobody niż na jakimkolwiek wcześniejszym albumie Kuby. Darek Oleszkiewicz, przyjaciel pianisty, nasz człowiek w Ameryce i czołowy tamtejszy basista oraz fenomenalna perkusistka Tina Raymond są dla polskiego lidera-narratora idealnymi towarzyszami: realizują jego wizję, ale od siebie też dają dużo, czasem korygują bieg tej historii, a czasem przejmują stery.
W utworze tytułowym - którego wstęp jest czytelnym i godnym hołdem wobec geniuszu Wojciecha Kilara - urodę melodii podkreśla gościnny udział amerykańskiego gitarzysty Jordana Berlianta. A jeśli kogoś znuży melancholijny ton całości, smutki z głowy wywieje solo na saksofonie sopranowym Boba Shepparda w żywiołowym "Harris Bar".
Osiem oryginalnych, premierowych kompozycji, mistrzowski zespół, nieskazitelna realizacja dźwięku. I to, co w sztuce bywa cenione najwyżej - zaskoczenie. Liryczny wirtuoz, jakim jest, i zawsze będzie, Kuba Stankiewicz, artysta koncertujący i akademicki profesor, wspina się na kolejne szczeble doświadczenia i doskonałości. I zmienia się - jak bohater nienakręconego filmu, o którym jest ta muzyka. " Adam Domagała
Muzycy:
Kuba Stankiewicz: fortepian
Darek Oleszkiewicz: kontrabas
Tina Raymond: perkusja
goscinnie:
Jordan Berliant: gitara (1, Film Story)
Bob Sheppard: saksofon sopranowy (4, Harris Bar)
Lista utworów:
1. Film Story 5:33
2. Mr. L. S. 6:20
3. Wielka podróż Bony 9:07
4. Harris Bar 6:14
5. Święty Janie 5:33
6. Night Travel 3:32
7. Trzeciomajowy walczyk 4:31
8. Foucault Ballad 4:35