Informujemy, że serwis ten wykorzystuje pliki Cookie. Aby dowiedzieć się więcej kliknij tutaj.
Wersja mobilna [przełącz]

Krzysztof Herdzin - Impressions On Paderewski

Flaga Polska 6 listopada 2020, piątek
Arysta: Krzysztof Herdzin
Wytwórnia: Universal
Klasyka

Powiedzieć o Krzysztofie Herdzinie, że jest muzykiem wszechstronnym i tytanem pracy, to nic nie powiedzieć. Ten pianista, kompozytor, aranżer, dyrygent i producent muzyczny równie dobrze czuje się w żywiole jazzowym (grał w zespołach Jana Ptaszyna Wróblewskiego i Zbigniewa Namysłowskiego, sam jest band leaderem), popie (współpracował m. in. z Anną Marią Jopek, Marylą Rodowicz i Edytą Geppert), muzyce współczesnej (za co był wielokrotnie nominowany do Fryderyka), filmie i teatrze.
Mówiąc krótko – musi o potrzebach publiczności wiedzieć coś, czego inni nie wiedzą. Okazuje się, że wie też coś o kompozycjach Ignacego Jana Paderewskiego – usłyszał w nich znakomity zaczyn do jazzowej reinterpretacji i śmiałych improwizacji. Zachowując wierność duchowi oryginałów – w tym słynnego "Menueta G-dur" – Herdzin nie tylko daje popis pianistycznej wirtuozerii, ale szuka dla kompozycji trzeciej drogi, pomiędzy szlachetną koturnowością muzyki poważnej, a żywiołowością i humorem właściwym jazzowi. To nie nagranie studyjne, ale live – dźwięków o takiej temperaturze nie nagrywa się w warunkach laboratoryjnych.
Lista utworów:
1. Menuet G-dur op. 14 nr 1 / Minuett in G major, Op. 14 No. 1
2. Legenda As-dur op. 16 nr 1 / Legend in A flat major, Op. 16 No. 1
3. Temat z Fantazji polskiej gis-moll op. 19 / Theme from Polish Fantasy in G sharp minor, Op. 19
4. Nokturn B-dur op. 16 nr 4 / Nocturne in B flat major, Op. 15 No. 4
5. Temat z III części Koncertu fortepianowego a-moll op. 17 / Theme from the 3rd movement of Piano Concerto in A minor, Op. 17