Informujemy, że serwis ten wykorzystuje pliki Cookie. Aby dowiedzieć się więcej kliknij tutaj.
Wersja mobilna [przełącz]

Keleketla! - Keleketla!

Flaga Polska 3 lipca 2020, piątek
Arysta: Keleketla!
Wytwórnia: Universal
Elektroniczna

Współtwórcy Ninja Tune – Coldcut we współparcy z muzykami z Południowej Afryki oraz legendami: Tony'm Allenem czy The Watts Prophets.

Keleketla! to budzący podziw projekt, który jest efektem współpracy muzyków z całego świata: od Johannesburga przez Londyn, Lagos, Los Angeles i po Papuę Zachodnią.
Pomysł na płytę zrodził jako efekt muzycznego spotkania współtwórców Ninja Tune - Coldcut i muzyków południowoafrykańskich, takich jak charyzmatyczny jazzowy gitarzysta Sibusile Xaba czy raperka Yugen Blakrok (Black Panther OST). Artyści poznali się dzięki organizacji charytatywnej In Place Of War. Z czasem do muzycznych sesji dołączyli kolejni wybitni twórcy - w tym w tym architekci Afrobeatu, niedawno zmarły, legendarny Tony Allen czy Dele'a Sosimi, wybitni pionierzy hiphopowej poezji z L. A. - The Watts Prophets i zachodniopapuański aktywista Benny Wendy. W powstawaniu albumu uczestniczył też jeden z liderów jazzowego odrodzenia na Wyspach - Shabaka Hutchings, a także nowojorscy kontynuatorzy afrobeatowej tradycji - Antibalas. Efekt tych niezwykłych spotkań, to album "Keleketla!" - łączący różne inspiracje w uduchowionym jazzowo-afrykańskim spektrum: z jednej strony taneczne rytmy muzyki gqum z Durbanu, przeplatane aktywistycznymi śpiewami i żywą afrobeatową perkusją Tony'ego Allena, z drugiej zaś ciepłe, liryczne medytacje, wspomagane sekcją dętą.
Nazwa "Keleketla" oznacza "odpowiedź na wezwanie" i dużo mówi o celu projekt, którego zadaniem było zbudowanie wspólnego muzycznego fundamentu dla muzyków nagrywających na różnych kontynentach. Wszystko zaczęło się od Keleketla! Library w Johannesburgu, niezależnej inicjatywy bibliotekarsko-medialnej, od 2008 roku wspieranej przez lokalną społeczność. To jej założyciele: artyści i muzycy Rangoato Hlasane oraz Malose Malahlela spotkali się z Ruth Daniel, która prowadzi charytatywną organizację In Place of War. Wspólnie zaprosili Coldcut do współpracy z południowoafrykańskimi twórcami. Matt Black i Jonathan More od dawna fascynowali się jazzem z południa Afryki i chętnie przyjęli zaproszenie. Pierwsze sesje odbywały się w Trackside Studios w dzielnicy Soweto, kolejne: już w różnych miejscach globu.
Dominującym wątkiem na krążku są związki muzyki i polityki - co słychać we "Freedom Groove", którego początkiem był jam miedzy Mattem Blackiem i Tony Allenem, z czasem uzupełniony o mocny bas Antibalas i mocną odezwę The Watts Prophets. Podobnie jest w "Future Toyi Toyi" - opartym na rewolucyjnym zaśpiewie hiphopowego aktywisty Sound of the South, połączonym z kawałkiem gqom autorstwa DJ Mabheko z Durbanu. Inspiracją dla tego utworu było party w siedzibie Keleketla! Library, podczas którego Rangoato Hlasane w trakcie swego setu połączył przemowę jednego ze studentów z afrykanskimi rytmami.
"To było niemal religijne doświadczenie" - wspomina Black "widzieć jaki efekt może mieć muzyka na lokalną publiczność". Kolejnym ważnym utworem jest "Papua Merdeka" - w którym głowną rolę odgrywa Benny Wenda, wygnany z Indonezji za walkę o prawa ludów Papui Zachodniej. Ponownie słyszymy tu nieodżałowanego Tony'ego Allena, jednego z najwybitniejszych perkusistów świata, który zasłynął jako fundament grupy Feli Kutiego, zaś ostatnio współpracował m. in. z Damonem Albarnem w Gorillaz i The Good, the Bad & the Queen.
W "Keleketla!" chodzi o znalezienie muzycznych powiązań. Zaczynając od niewielkiej społeczności w Johannesburgu, projekt nabrał rozmachu, pokazując jak ścisłe mogą być muzyczne więzi. "Wszędzie są miłośnicy muzyki i dzięki temu się rozwijamy. " "Keleketla!" polega na przyjęciu tego wezwania i podążaniu za nim, z ciekawością, gdzie cię zaprowadzi.
Lista utworów:
1. Future Toyi Toyi
2. International Love Affair
3. Shepherd Song
4. Freedom Groove
5. Crystallise
6. Broken Light
7. 5+1
8. Papua Merdeka
9. Swift Gathering