Saga warszawska – powieści, w których codzienność i życie towarzysko-rodzinne toczą się na tle wielkich wydarzeń XIX i XX wieku
Zofia Boratyńska wychodzi za mąż za zubożałego szlachcica, by sprawić przyjemność ciężko chorej matce. Sama nie wierzy w prawdziwą miłość, dopóki przypadkiem nie spotka, Felicjana Żarskiego. Ich wspólna ucieczka zbiega się w czasie z zamachem na namiestnika Królestwa Polskiego, Fiodora Berga. Na skutek tragicznego nieporozumienia Zofia zostaje pojmana, a następnie zesłana na Sybir, a Felicjan wyrusza tam razem z nią.
W tę daleką i trudną drogę udaje się również Luiza, służąca, która ma nadzieję na ożenek. Wszyscy bowiem wiedzą, że na Syberii aż roi się od wykształconych i dobrze sytuowanych mężczyzn, którym brakuje kobiet.
Czy bohaterom uda się zbudować dom z dala od ukochanej Warszawy, gdzie coraz większą rolę odgrywa ulica Marszałkowska i gdzie działają dworzec Wiedeński oraz nowy praski dworzec Petersburski? Marconi buduje wodociąg i powstają pierwsze warszawskie fontanny z syrenką na rynku Starego Miasta, w Teatrze Wielkim wystawiają Hamleta, a więzienia na Cytadeli i na Pawiaku napawają grozą.
Autorka brawurowo prowadzi czytelnika poprzez meandry polskiej historii, łamiąc przy tym stereotypy. Błyskotliwa fabuła oraz wspaniale nakreślony obraz społeczeństwa i panujących w nim relacji to największe atuty tej sagi. Polecam z całego serca.
Edyta Świętek, autorka sag: Spacer Aleją Róż, Sandomierskie wzgórza, Saga krynicka, Sandomierskie wzgórza
Powyższy opis pochodzi od wydawcy.