Trzeci tom trylogii "Niepowszedni" zaskakuje znakomitymi pomysłami i zwrotami akcji.
Po niespodziewanych perypetiach na dworze księcia dzielni młodzi ludzie dochodzą do przekonania, że aby uniknąć kolejnego podstępnego ataku swego największego wroga – herszta bandy Okrutnych Złotników, Welesa, muszą podjąć ryzyko i przejąć inicjatywę.
W towarzystwie dwóch agentów księcia wyruszają do Łajdackiego Krańca. Obława na Welesa i jego ludzi musi być przeprowadzona w absolutnej tajemnicy, książę nie chce narażać się na dyplomatyczny konflikt. Pełni obaw i jak najgorszych wspomnień, Niepowszedni wyruszają w podróż - rozumieją, że dla nich to jedyna możliwość, by na zawsze uwolnić się od prześladowcy. Dla Dalko wyprawa jest także okazją do rozwiązania ważnych rodzinnych problemów, z powodu których stał się ofiarą Welesa.
Podczas wyprawy Nila traci moc uzdrawiania. Może za bardzo nią szafowała, a może nieświadomie wyparła się daru, który ściągnął na nią tyle nieszczęść. Nie akceptuje tego i czuje się bezwartościowa. Wokół panuje surowa zima, przyjaciele niemal zamarzają w trakcie podróży przez step. Tymczasem w Łajdackim Krańcu dochodzi do niepokojów. Dzieci z trudem uchodzą cało z rozruchów. Miejsce pobytu Welesa wciąż pozostaje nieznane. Droga wiedzie Niepowszednich i książęcego wysłannika w wysokie góry, gdzie czeka ich chłód, niedostatek żywności, lawiny i śnieżne pantery. Konfrontacja z Welesem jest niespodziewana. Dzieci muszą zmierzyć się z nim, a nieoczekiwanie także i z agentem, któremu książę powierzył zadanie zupełnie inne, niż zapowiadał. Łącząc swe umiejętności, wspierając się nawzajem i wymyślając kolejny fortel, Niepowszedni ostatecznie pokonują wrogów. Znajdują sposób, by bandyci resztę życia spędzili w książęcych lochach.
Być może najtrudniej jednak będzie znieść dzieciom straszną prawdę, która ujawni się im podczas podróży z Brzeginki do Stromowych Wichrów. Zaskakująca przeszłość Welesa splecie się z życiem Nili. Wszystkie karty zostaną odkryte, ale za ich poznanie przyjdzie zapłacić wysoką cenę.
"Niepowszedni" to literacki debiut Justyny Drzewickiej. Debiut niezwykle udany. Książki, nazwane "nową mocną odsłoną" polskiej młodzieżowej fantasy, spotkały się z ogromnym entuzjazmem młodych czytelników, a krytycy docenili dynamikę i spójność fabuły, ujmujący styl autorki oraz bogactwo świata przedstawionego. Wszyscy są zgodni co do tego, że siła tej wyjątkowej prozy tkwi w autentyczności i wewnętrznym pięknie jej bohaterów.
Pierwszy tom "Porwanie" zdobył tytuł "Najlepszej Książki na Wiosnę" portalu granice. pl w kategorii fantastyka.