Informujemy, że serwis ten wykorzystuje pliki Cookie. Aby dowiedzieć się więcej kliknij tutaj.

J.R.R. Tolkien - Księga zaginionych opowieści. Historia Śródziemia. Tom 2

J.R.R. Tolkien - The Book Of The Lost Tales Vol. 2
Flaga Polska 21 marca 2023, wtorek
Autor: J.R.R. Tolkien
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Fantastyka

Historia Śródziemia to najbardziej oczekiwany przez fanów na całym świecie (w całości ukazałasiętylkopoangielsku, wybranetomynatomiastopublikowanopopolsku, francusku, niemiecku, szwedzku, hiszpańsku, węgiersku i rosyjsku) dwunastotomowy cykl książek wydanychprzez Christophera Tolkiena na podstawie zapisków i notatek, które pozostawił jego ojciec. Polskie wydanie zatem będzie pierwszą pełną edycją zagraniczną Tolkienowskiego oryginału.
Druga część Księgi zaginionych opowieści zawiera historie Berena i Lúthien, Túrina i smoka orazjedynepełneopowieścioNaszyjnikuKrasnoludówiupadkuGondolinu. Książkaprzedstawiatakże źródła całej koncepcji Śródziemia i Valinoru, zaginione opowieści są bowiem zaczątkiemmitów i legend składających się na późniejszy Silmarillion. Osadzone w angielskich przekazach ibogate w angielskie skojarzenia, opowieści te są ujęte w narracyjną ramę wielkiej morskiejpodróży na zachód, w którą wyruszył żeglarz Eriol, kierując się ku Tol Eressëi, Samotnej Wyspie, gdzie mieszkali elfowie. Od nich dowiedział się ich prawdziwej historii, ujętej w Zaginionychopowieściach Elfinesse. Można w nich znaleźć najwcześniejsze opisy bogów i elfów, krasnoludów, Balrogów i orków, koncepcje Silmarilów i Dwóch Drzew Valinoru, a także Nargothrondu, Gondolinu, geografii oraz kosmografii tego wymyślonego świata.
Tylko znajomość Historii Śródziemia pozwala wypełnić wszystkie luki w wiedzy o Śródziemiu i delektować się w pełni ogromem i bogactwem wykreowanego przez autora Władcy Pierścieniświata.
Powyższy opis pochodzi od wydawcy.